03.06.2024

Arestowycz, Kliczko, Załużny, Poroszenko. Czy ktoś z nich zastąpi Zełenskiego?

- Zełenski nie przeprowadził wyborów prezydenckich, mimo że z punktu widzenia konstytucji powinien był to zrobić. Konstytucja dopuszcza jednak nieprzeprowadzenie wyborów parlamentarnych w przypadku trwającego konfliktu zbrojnego. To jest ogólnie problem związanym z prowadzeniem kampanii wyborczej w okresie trwania wojny. Każda kampania wyborcza polaryzuje społeczeństwo, a państwo potrzebuje stabilności. Dlatego Zełenski zdecydował się nie przeprowadzać wyborów. – mówi Adam Eberhardt, wiceszef Studium Europy Wschodniej UW.

– Praktycznie wszyscy Ukraińcy są zdania, że wybory prezydenckie powinny zostać przeprowadzone dopiero po zakończeniu działań wojennych. Warto zauważyć, że Rosja prawdopodobnie będzie wykorzystywać ten temat do podważania legalności ukraińskich władz, jakby miała jakiś wpływ na sposób rządzenia Ukrainą – zaznacza Eberhardt.

– Będzie się pojawiała coraz większa krytyka wewnątrz polityczna, sugerująca, że w okresie przejściowym władzę powinien sprawować rząd jedności narodowej, a nie prezydent Zełenski. Oczywiście kłopot przeciwników Zełenskiego jest taki, że nie ma na ukraińskiej scenie politycznej nikogo kto mógłby Zełenskiemu zagrozić – twierdzi.

Całość rozmowy na kanale oraz platformach podcastowych.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.