04.03.2024

Czy Biała Odwaga to film kontrowersyjny?

- Film „Biała odwaga” jest bardzo wyważony, bardziej skoncentrowany na aspektach historycznych niż „Kos”. Wiele faktów się zgadza, co sprawia, że jest to naprawdę udany film. Marcin Koszałka rozwija się jako reżyser w tego typu produkcjach – mówi Łukasz Jasina.

– Debata w Polsce na temat filmów, które są przedstawiane jako antypolskie, staje się coraz bardziej żenująca, zwłaszcza w kontekście filmów, których nikt jeszcze nie widział. Mogę zrozumieć, że za tydzień, gdy film zostanie oficjalnie zaprezentowany, ludzie mogą dyskutować na jego temat. Jednak bardzo mnie irytuje, gdy ktoś atakuje i potępia film, zanim jeszcze powstał. To zjawisko stanowi istotny problem w polskim zwłaszcza w środowisku prawicowym – twierdzi.

Łukasz Jasina przyznaje racje, że w Polsce brakuje logicznej debaty o filmie po jego obejrzeniu. I dodaje, że według niego „Kos” jest bardzo dobrą wariacją na temat historii, natomiast „Biała odwaga” przy zastrzeżeniach technicznych i historycznych, jest mimo wszystko filmem historycznym.

Całość rozmowy na kanale oraz platformach podcastowych.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.