11.05.2022

Wojna a polski biznes. Czy polskie firmy będą odbudowywać Ukrainę? – Maciej Witucki

- Polska gospodarka zaczęła cierpieć już 2 lata temu. Pandemia, zmiany w cenach energii, teraz konflikt. Wojna wpłynęła na niektóre polskie firmy bezpośrednio i natychmiast. W Układzie Otwartym rozmawiam z prezydentem Konfederacji Lewiatan Maciejem Wituckim o wpływie wojny na polską gospodarkę.

– Są branże z których wyjechało bardzo wielu pracowników np. budowlana czy transportowa. Kierowcy w firmach stanowili nawet 30% pracowników. Teraz zamiast prowadzić polskie samochody sterują ukraińskimi czołgami.  Kolejny element, który wpłynął na polskie firmy to sankcje.  Być może nie uderzył w sposób masowy w nasz biznes, ale np. zakaz importu węgla wprowadzony z dnia na dzień wpłynął na małe firmy z branży agro, które dogrzewają swoje szklarnie. Oni na koniec maja nie będą mieli węgla. To są poboczne ofiary tego procesu – mówi Maciej Witucki. Są też firmy, które miały swój biznes w Rosji. Natomiast skala polskiej wymiany z Rosją to jest margines – dodaje.

– Ze zbożem sytuacja nie jest jeszcze znana. Zebrane zostanie latem w centralnej Ukrainie, która nie jest objęta bezpośrednimi działaniami. Eksport zboża z Ukrainy działa. Choć jest przerywany i niestabilny – mówi Witucki.

– Nasze wydatki zbrojeniowe będą kołem zamachowym amerykańskiej gospodarki. Mamy 5 mld dolarów za Abramsy, nie słyszałem nawet o dolarze z offsetu, aby powstała dolina czołgowa np. w Radomiu. Mamy system Patriot za ponad 20 mld dolarów . Potencjalnie są to zyski dla przemysłu zbrojeniowego. Ale w imię szybkości tracimy okazję nawet na negocjowanie offsetów – uważa szef Konfederacji Lewiatan. Ten z F-16 nie był doskonały, ale jednak Jasionka powstała – dodaje.

– W Polsce odbudowa Ukrainy będzie ogromnym problemem. Pojawi się wujek Sam z walizką pieniędzy, które będzie chciał szybko wydać na odbudowę. W Polsce zabraknie materiałów i rąk do pracy. Trzeba patrzeć na to realistycznie.  W teorii to jest szansa, w praktyce na odbudowę Ukrainy nie mamy zasobów ludzkich – uważa Witucki. Ukraina zabierze nam Ukraińców – dodaje.

Jak wojna wypływa na polską gospodarkę ? Czy  ponosimy tylko starty? Jak wpływają sankcje na polskie firmy? Czy wojna otwiera szanse przed polskim przemysłem zbrojeniowym? Jak Polska może skorzystać na odbudowie Ukrainy? Czy Polska poradzi sobie odcinając się od wszystkich rosyjskich źródeł energii? O tym wszystkim w Układzie Otwartym w rozmowie z Maciejem Wituckim.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.