19.06.2023

AfD drugą siłą polityczną Niemiec. Z czego wynika tak wysokie poparcie?

Wzrost poparcia dla tej partii jest gwałtowny ale stabilny. Ten trend wzrostowy utrzymuje się już od kilku miesięcy. Natomiast panika, która z tego powodu wybuchła w Niemczech wynika z tego, że jest to partia której nigdy miało nie być - mówi Anna Kwiatkowska, kierowniczka zespołu niemieckiego w OSW.

– Do tej pory nie pojawiła się żadna partia o takich poglądach jak ta. Jest to partia o antyimigranckim i antyeuropejskim nastawieniu. Jej obecność w Bundestagu była ogromnym szokiem, a jeszcze bardziej zadziwiające jest to, że utrzymuje się i nadal rośnie w sondażach – twierdzi.

Według ekspertki z Ośrodka Studiów Wschodnich, każdorazowe wystąpienie poważniejszego kryzysu w Niemczech prowadzi do wzrostu poparcia dla tej partii. To zjawisko budzi niepokój.

– W Niemczech narasta seria kryzysów, które nakładają się na siebie. Przede wszystkim mamy do czynienia z konfliktem między dwoma największymi państwami w Europie, co dotkliwie wpływa na Niemców. Oprócz konieczności przesyłania broni i udzielania wsparcia Ukrainie, muszą także stawić czoła problemowi ponad miliona zarejestrowanych uchodźców z Ukrainy. Dodatkowo, Niemcy borykają się z kryzysem energetycznym. Jednak on powoli zostaje zażegnany. W ostatnim czasie pojawiła się również inflacja. Częściowo wiąże się ona z wojną, a częściowo z pandemią. Ale bez wątpienia najważniejszym elementem jest kryzys migracyjny – mówi Kwiatkowska.

Według niej wszystkie te kryzysy powodują, że ludzie, którzy są niezadowoleni z pracy rządu i z tego jak rozwiązuje problemy kierują się w stronę AfD. Według najnowszych badań tych ludzi jest około 80%. Co ciekawe, jak podaje Anna Kwiatkowska, ponad 20% Niemców uważa, że nawet gdyby CDU/CSU (Chadecy) obecnie objęli władzę, nie zauważyliby żadnej znaczącej zmiany.

Igor Janke zauważa, że co piąty potencjalny wyborca rozważa zagłosowanie na AfD w nadchodzących wyborach. Zastanawia się, czy ta tendencja nie wynika również z obowiązującej w Niemczech powszechnej poprawności politycznej. Jego zdaniem utrudnia to dyskusję na wiele kontrowersyjnych tematów i ogranicza swobodę wypowiedzi.

Janke wskazuje, że istnieje atmosfera, gdzie wiele spraw ma charakter tabu i nie można o nich otwarcie dyskutować. To z kolei może prowadzić do frustracji i poszukiwania alternatywnych opcji politycznych, takich jak AfD, która często wydaje się bardziej otwarta na kontrowersyjne tematy.

– Jest w tym pewna prawda. Niezadowolenie z rządu wynika głównie z niewłaściwego rozwiązywania problemów, zwłaszcza kryzysu migracyjnego. Co jest jednym z głównych tematów dla tej partii. AfD opowiada się za ograniczeniem napływu migrantów w tak szerokim zakresie. Stanowi to istotny element ich programu – uważa gość Układu Otwartego.

Skąd taki nagły wzrost? Z czego wynika tak duże poparcie tej partii wśród społeczeństwa? Dlaczego AfD prowadzi prorosyjską narrację? Czy podział Niemiec jest wciąż wyczuwalny? Jakie AfD ma poglądy względem Polski? Jak silne są rosyjskie wpływy? Całość rozmowy dostępna na kanale oraz platformach podcastowych.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.