08.04.2024

Czy Izrael jest ważny dla Polski?

- Izrael jest potęgą w zakresie soft power. Posiada silny głos w wielu kluczowych obszarach debaty międzynarodowej, dlatego utrzymanie dobrych relacji z Izraelem jest w naszym interesie. Warto pamiętać, że Izrael odgrywał istotną rolę jako partner w modernizacji polskiego przemysłu zbrojeniowego – mówi Jerzy Nowakowski, historyk i były ambasador.

– Rzeczywiste budowanie wzajemnych relacji w takim duchu, że oba kraje są dla siebie ważne, to już dzisiaj pieśń przeszłości. Był moment, kiedy bardzo nam zależało na unikaniu eskalacji. Szczególnie w latach dziewięćdziesiątych, pomimo różnych trudności, można było zauważyć, że te relacje stopniowo się rozwijały i umacniały. Jeżeli chcemy zrozumieć, kiedy te relacje zaczęły się pogarszać, wystarczy spojrzeć na nominacje ambasadorów, którzy byli wysyłani do Warszawy – stwierdza Agnieszka Bryc, Uniwersytet Mikołaja Kopernika.

– Resort dyplomacji jest najsłabszą taką w izraelskim rządzie. Politykę zagraniczną głównie kształtuje premier, a pracownicy ministerstwa są przede wszystkim urzędnikami, którzy w sposób urzędniczy realizują interesy państwa Izrael – dodaje.

Całość debaty na kanale oraz platformach podcastowych.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.