04.03.2022

Amerykanie źle ocenili stan rosyjskiej armii. Jak putinowską agresję postrzega się w USA? – Jakub Grygiel z Waszyngtonu

Amerykańscy eksperci dobrze przewidzieli, że wybuchnie wojna, ale źle oszacowali potencjał rosyjskiej armii. Z czego to wynika? Jak amerykańskie elity postrzegają rosyjską agresję? Jak daleko władze Stanow Zjednoczonych mogą posunąć się w poparciu dla Ukrainy? Jak z Waszyngtonu postrzegana jest Polska w dniach wojny? O tym rozmawiam z amerykańskim ekspertem do spraw bezpieczeństwa, Jakubem Grygielem.

Największa zmiana jaka nastąpiła po inwazji rosyjskiej to analiza szans Ukrainy. Przed wojną nie dawno jej żadnych szans – Kijów miał bardzo szybko upaść, teraz uważa się że może Ukraina nie wygra militarnie, ale wygra w sensie politycznym i dyplomatycznym. To jest bardzo duża zmiana – mówi Jakub Grygiel. Mamy też zmianę w podejściu do pomocy jaka ma być udzielana: nie ma już mowy o wsparciu partyzantki ukraińskiej, mówi się o pomocy Ukrainie jako państwu – dodaje.

Z punktu widzenie amerykańskiego błędem była analiza na podstawie ostatnich modernizacji w armii rosyjskiej. Amerykanom wydawało się , że Rosjanie zaatakują w szokujący sposób : zniszczą wszystkie strategiczne punkty wojskowe. Tak się nie stało. Poza tym pomylili się sami Rosjanie : nie wystarczyło zaatakować lotniska w Kijowie, żeby Ukraińcy się poddali – mówi Grygiel. Wojna się jeszcze nie skończyła, Rosjanie uczą się na swoich błędach i zmieniają taktykę wobec dużych miast. Zaczynają stosować taką samą taktykę jak podczas drugiej wojny czeczeńskiej podczas zdobywania Groznego – dodaje.

Putin ma trudny problem, bo z jednej strony ma oligarchów, którzy nie chcą sankcji, a z drugiej strony wojnę, której nie może przegrać, bo straci władzę. W USA jest pewne przerażenie retoryką nuklearną Putina, bo nie było takiej od czasów zimnej wojny. W Waszyngtonie nie wyklucza się możliwości użycia broni atomowej, szczególnie na terenie Ukrainy – podkreśla Grygiel.

Jak Amerykanie odebrali zmianę stosunku Niemiec do Rosji, stanowczą politykę UE wobec Rosji, jaki sprzęt i uzbrojenie mogą dostarczyć Amerykanie Ukrainie  – o tym wszystkim rozmawiamy w Układzie Otwartym.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.