12.12.2022

Ciemna strona cyber. Big Techy zagrażają naszej cywilizacji?

Prof. Andrzej Zybertowicz, doradca prezydenta, autor książki "Cyber kontra real", mówi o zagrożeniach, które niesie błyskawiczny rozwój nowych technologii i władza wielkich firm technologicznych.

– Najbogatsi ludzie świata w tym USA wykorzystują filantropię jako kanał oddziaływania na społeczeństwo, który nie podlega ani kontrolom biznesowych procedur konkurencyjnych ani demokratycznego wydawania pieniędzy budżetowych. Znaleźli sobie kanał tworzenia struktur instytucji społecznej, zgodnie z ich wyobrażeniem jak świat powinien być zorganizowany, a który działa poniżej radaru demokratycznej polityki.

– Jest niewielka grupa ludzi, niektórzy szacują, że jest to mniej niż 20 osób, których majątek przekracza połowę majątku biedniejszej części ludzkości. Ci ludzie się znają, często myślą podobnie i teraz problem polega na tym, że rewolucja cyfrowa spowodowała takie sprzężenie systemowe świata różnych cywilizacji, że za pomocą relatywnie niedużych zasobów można uzyskiwać efekty systemowe.

– Rewolucja cyfrowa w obecnej fazie odwróciła mechanizm walki o lepszego człowieka. Premiowane są zachowania niegodziwe poprzez które ludzie dochodzą do sławy i pieniędzy, a zachowania wiążące się z ciężką pracą, która po jakimś czasie przynosi owoce są w pogardzie.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.