23.05.2023

Mateusz Lachowski: Bachmut. Zapach strachu i śmierci

W Bachmucie nie ma już Ukraińców. Trzeba powiedzieć wprost, że Bachmut został zajęty. Całe miasto w granicach administracyjnych kontrolują Rosjanie. Ukraińcy wycofali się na lepsze pozycje, ponieważ obrona nie miała już sensu. To miasto wykonało swoją rolę. Żołnierze ukraińscy bronili miasta do końca i powoli w zorganizowany sposób się wycofali - mówi Mateusz Lachowski, korespondent wojenny.

– Mimo ogromnych strat, Ukraińcy niezłomnie kontynuowali obronę. Jest to niezwykłe, że linie obronne nie załamały się pomimo licznych ofiar i śmierci. Oni cały czas trwali. Przyjmowali ciężkie uderzenia, aż wreszcie Bachmut został otoczony z trzech stron, a oni powoli się wycofywali, nie podejmując decyzji o odwrocie, co mogłoby skończyć się klęską i katastrofą – stwierdza.

Igor Janke podkreśla, że w ostatnich dniach pojawiały się informację o kontrofensywie w okolicach Bachmutu, która sugerowała próbę odbicia miasta. Mateusz Lachowski potwierdza, że doszło do natarcia.

– Ukraińcy faktycznie przeprowadzili atak, pomimo stosunkowo niewielkich sił, zadali znaczne straty Rosjanom. Doszło do całkowitego rozbicia dwóch rosyjskich kompanii. Część rosyjskiej brygady zmuszona była się wycofać. Ukraińcy ponownie zajęli wzgórza pod Kliszczijiwką. To stanowiło początek natarcia mniejszych oddziałów ukraińskich na południu i północno-zachodzie od Bachmutu – relacjonuje Mateusz Lachowski.

– To umożliwiło odzyskanie drugiej drogi prowadzącej do Bachmutu. Moim zdaniem było to przygotowanie do odwrotu, mające na celu poszerzenie korytarza komunikacyjnego, zabezpieczenie dwóch dróg i zapewnienie możliwości wycofania się. Rosjanie odebrali to z paniką. Obawiali się, że Ukraińcy będą kontynuować natarcie. Już wczoraj Ukraińcy zajęli kolejne wzgórza i znajdują się praktycznie na granicy Kliszczijiwki. Jeśli zdobędą tę miejscowość, będą już pod Opytne i mogą zacząć okrążać Bachmut – to właśnie budzi obawy Rosjan – tłumaczy.

Zdaniem gościa Układu Otwartego odzyskiwanie ruin w Bachmucie wydaje się całkowicie bezcelowe. Jednak zaznacza, że może być to jedno z miejsc, gdzie Ukraińcy zdecydują się na przeprowadzenie kontrofensywy. Uważa on, że aktualnie Ukraińcy zajmują bardzo korzystne pozycje, które umożliwiają im prowadzenie ataków.

Czy Bachmut został całkowicie zdobyty przez Rosjan? Jak dziś wygląda? Czy miasto przeszło do historii? Jak pachnie Bachmut? Jak wyglądają dziś walki w tym i innym regionach? Jaka jest skuteczność ukraińskiej obrony przeciwlotniczej? Czy w Bachmucie są jeszcze cywile? Jak wyglądała ewakuacja z miasta? Jaka była strategia obrony Bachmutu? Jakie było nastawienie żołnierzy? Całość rozmowy na kanale oraz platformach podcastowych.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.