13.01.2023

Jak się żyje w Mołdawii? Czy Rosjanie mogą zająć to państwo?

Mołdawia niestety przez ostatnie 30 lat słabo się rozwijała. To był kraj, który przez te lata był pod rządami socjalistów, komunistów, partii bardzo prorosyjskich. Mołdawia głównie rozwijała się we współpracy gospodarczej ze wschodem, w tym z Rosją. Dopiero od paru lat sytuacja się zmieniła, stwierdza Maciej Woźniak, były wiceszef PGNiG i doradca mołdawskiej firmy energetycznej Energocom.

– To kraj ludzi bardzo pokojowo nastawionych do życia. To są teoretycznie mieszkańcy Bałkanów, ale mieszanka krwi również słowiańskiej i są to ludzie, którzy miłują pokój, spokój, rodzinę. Ich trochę nie obchodzi to co się dzieje dookoła.

– Nowy rząd wybrany po wyborze Pani Mai Sandu trafił w najgorszy możliwy moment, tzn. trafił w największy kryzys gospodarczy wywołany kryzysem energetycznym, wywołany wojną. Badania opinii publicznej pokazują utratę popularności.

– Bezpośredniego militarnego zagrożenia ze strony Rosji na razie nie ma. Ostatnio Pani Prezydent mówiła w wywiadzie, że właściwie Ukraina broni też Mołdawii i odpychając wojska rosyjskie odpycha je od Mołdawii.

Jak się żyje w Mołdawii? Jak Mołdawia próbuje uniezależni się od Rosji? Czy jest na takim poziomie jak Ukraina przed wojną? Co się zmienia w Mołdawi od kiedy Maia Sandu prowadzi rząd?

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.