11.12.2021

Cezary Gmyz: Jacy są Niemcy?

Kto wybrał nowy rząd w Niemczech? Jakie jest dziś niemieckie społeczeństwo? Jak zmieniło się w ostatnich latach? O niemieckiej kulturze, otwartości i radykalizmach oraz nowym niemieckim patriotyzmie opowiada Cezary Gmyz, korespondent TVP w Berlinie

Na niemieckiej scenę politycznej po długich rządach chadecji przyszedł czas na rządy kolacji SPD, Zielonych i FPD. W tej kadencji Bundestagu jest ponad 80 parlamentarzystów z tłem migracyjnym. Głównie Turkowie, Arabowie, ale jest i jeden Kameruńczyk.  Jest to jeden z dowodów przemian jakie zaszły i dalej zachodzą w społeczeństwie niemieckim. Cezary Gmyz twierdzi, że przybywający do kraju migranci szybko się asymilują. Dla kolejnych pokoleń imigrantów językiem ojczystym jest już niemiecki. Na potwierdzenie tego przytoczył anegdotę z meczu piłki nożnej na której tureccy kibice krzyczeli do Polaków „Hier ist Deutschland” (tłum. Tu są Niemcy).

Z drugiej strony w Niemczech rośnie przemoc polityczna. Statystyki dotyczące katów agresji. w ostatnich latach lat znacznie wzrosły. Obiekty kultury żydowskiej takie jak synagogi są chronione przez służby mundurowe.  Przemoc na tle antyimigranckim, antysemickim i politycznym nie jest rzadkim zjawiskiem.

Poczucie winy za zbrodnie II wojny światowej jest ciągle silne. Wszystko to zaczęło się w latach 60., kiedy to trwały procesy załóg obozów zagłady i jednego z architektów tego systemu – Adolfa Eichmanna. Wtedy to Niemcy zaczęli sobie zadawać pytania, czy to robili ich przodkowie było w porządku.

Od kilkunastu lat prowadzone są jednak działania PR-owe w celu odbudowy niemieckiego patriotyzmu. Pracują nad tym razem media komercyjne i prywatne. Przypominając pozytywną historie Niemiec, wybitnych niemieckich artystów, filozofów, poetów i etc. Pierwszą manifestacją odbudowanego patriotyzmu był Mundial w 2006 roku, kiedy to Niemcy dumnie dekorowali mieszkania, auta flagami.

O tym wszystkim opowiada w Układzie Otwartym Cezary Gmyz.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.