03.06.2022

Bracia Kliczko. Nokautowali gwiazdy boksu, dziś chcą znokautować Putina – Krzysztof Nieczypor, OSW

- Bracia Kliczko to dzisiaj symbole sławetności ukraińskiego boksu oraz oporu wobec rosyjskiego agresora. Ich postawa jest odzwierciedleniem determinacji ukraińskiego społeczeństwa. Krzysztof Nieczypor opowiada w Układzie Otwartym o karierze ukraińskich braci, politycznej drodze Witalija oraz postawie podczas wojny.

– Ich biografia ma postradzieckie korzenie, rozwijali się razem z niepodległą Ukrainą. Byli młodymi chłopcami, którzy chcieli zrobić karierę na Zachodzie. Urodzili się w Związku Radzieckim. Byli zatopieni w tej radzieckiej narracji. Tylko jeden z nich pojechał na olimpiadę, drugi został przyłapany na dopingu – opowiada Nieczypor. – Sukcesy powodują zainteresowanie wśród bokserskich menadżerów. Rozmawiają z Donem Kingiem, które próbuje zrobić na nich wrażanie udając grę na fortepianie. Witalij odkrywa podstęp. Ostatecznie podpisują kontrakt z niemiecką federacją – dodaje.

– W trakcie Pomarańczowej Rewolucji  wracają z Niemiec i popierają Wiktora Juszczenkę. Witalij zakłada partię Ukraiński Demokratyczny Alians na rzecz Reform, w skrócie UDAR. Pociąga go polityka. Startuje dwukrotnie na mera stolicy – mówi Nieczypor. – Nie zawsze Kliczkowie współpracują z opozycją wobec Janukowycza. Pojawiają się plotki o ich współpracy z prorosyjskimi oligarchami. Z tych powodów Witalij podczas Euromajdanu nie staje się liderem protestów – dodaje.

– Witalij Kliczko w 2014 r. zrezygnował ze startu na prezydenta Ukrainy na rzecz Petra Poroszenki. Do tej decyzji według mediów miało dojść na skutek porozumienia w Wiedniu pomiędzy Poroszenką, Kliczko oraz wspierającym Janukowycza oligarchą Dymytro Firtasza – opowiada Nieczypor. – Ostatecznie Witalij Kliczko zostaje merem – dodaje.

Jaką rolę odgrywają bracia Kliczko we współczesnej Ukrainie? Jakie były ich relacje z ukraińskimi oligarchami? Dlaczego podczas Euromajdanu Witalij Kiczko nie został liderem protestów? Jak został merem Kijowa? Jak wyglądał konflikt pomiędzy prezydentem Ukrainy a merem Kijowa? Gwiazdy światowego boksu z tytułami doktorskimi, znajomością czterech języków, milionami dolarów na koncie, dziś stali się ikonami walki o niepodległość Ukrainy. Opowiada o nich w Układzie Otwartym Krzysztof Nieczypor z Ośrodka Studiów Wschodnich.

 

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.