31.05.2023

BRICS może stać się konkurencją dla Zachodu? Prof. Marcin Piątkowski

Udział światowym PKP to nie wszystko. Ważne jest również, jak wiele nowych technologii, pomysłów i idei kraje takie jak Chiny, czy Indie, są w stanie tworzyć, inspirując resztę świata. Mam wątpliwości, czy będą w stanie to osiągnąć przynajmniej przez najbliższe dekady - mówi ekonomista, prof. Marcin Piątkowski.

– Jestem zdania, że Chiny nieuchronnie staną się największą gospodarką na świecie. Ze względu na ich ogromną populację, która jest kilkukrotnie większa od populacji Ameryki. Nawet jeśli przyjmiemy, że poziom dochodów w Chinach nie przekroczy połowy przeciętnych dochodów w Ameryce, to i tak Chiny osiągną pozycję największej gospodarki światowej – stwierdza Marcin Piątkowski.

– Z kolei analizując Indie, można stwierdzić, że znajdują się w korzystnej pozycji wyjściowej do długotrwałego i dynamicznego rozwoju. Nie jest pewne, czy będą w stanie powtórzyć sukces Chin, rosnąc przez prawie 40 lat w tempie bliskim 10%, jednak Indie mają potencjał, aby stać się czwartym ważnym graczem na arenie globalnej obok Ameryki, Chin i Unii Europejskiej

Prof. Marcin Piątkowski nie uważa jednak, że rozwój BRICS jako całości stanowi zagrożenie. Choć zaznacza, że Chiny staną się największą gospodarką, jednak wiele czasu minie zanim osiągną globalne przywództwo w dziedzinie technologii, kultury i ogólnie w rozwoju cywilizacji. Podkreśla on, że Chiny mają jeszcze wiele wyzwań do pokonania, zanim zdobędą dominującą pozycję na światowej scenie.

– Dla dobra całego świata istotne jest, aby większość krajów rozwijała się szybko i eliminowała biedę. Współpraca między krajami BRICS jest pozytywna. Ale w interesie tych, którzy hołdują wartościom demokratycznym, ważne jest, aby Zachód nadal pozostawał dominującym graczem w światowej gospodarce i polityce. Obecnie nie widzę zagrożenia dla tej dominacji ze strony BRICS w kontekście ich rozwoju – uważa gość Igora Janke.

Czy BRICS może stanowić realną konkurencję dla zachodniego świata? Czy waluta BRICS ma szansę zdetronizować amerykańskiego dolara? Jaki potencjał ma grupa państw Południa i Wschodu? Jaki jest główny problem BRICS? Czy Indie przesuwają się na Zachód? Po której stronie staną państwa BRICS jeśli dojdzie do wojny amerykańsko-chińskiej? Czemu państwa BRICS inwestują w złoto? Całość rozmowy na kanale oraz platformach podcastowych Układu Otwartego.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.