Bruksela Jak Orbán przekonał Brukselę, by wypłaciła Węgrom fundusze?
Tak naprawdę wciąż nie do końca wiemy co wydarzy się w ciągu najbliższych 4 tygodni. Przed tym gdy pieniądze zostaną odblokowane, najpierw musi być zaakceptowane KPO. Rozmawiamy w tygodniu, w którym Parlament Europejski przygotuje rezolucję opracowaną przez pięć największych frakcji, które chcą dalszego utrzymywania zablokowania pieniędzy do momentu, aż Węgry rozliczą się w sposób odpowiedni z działań, które były wymagane przez Komisję. Rozmawiamy też w czasie gdy Węgrzy bardzo liczą na to, że zostanie podpisana umowa partnerska między Unią i Węgrami w sprawie budżetu i że załatwienie KPO pozwoli też na zakończenie procedury tzw. mechanizmu warunkowości, czyli tego który miał zablokować fundusze unijne stwierdza Dominik Héjj.
– W Polsce Komisja Europejska wymaga zmian w całym sądownictwie, nie jest to wycinek, który łatwo można zmienić, tylko całość. Moim zdaniem Komisja Europejska nie chce powtórki z Budapesztu, tzn. nie chce żeby to były zmiany tak daleko idące, że nie dałoby się ich później odkręcić. Póki co, gdyby Komisja Europejska się zawzięła to dałoby się uchwalić ustawy, które sytuację naprostują.
– Na Węgrzech temat wojny jest głównie sprowadzony do komponentu finansowego, tzn. cierpimy, wojna trwa, Polska niepotrzebnie uczyniła konflikt między dwoma słowiańskimi narodami konfliktem globalnym, Zachód nie powinien był pomagać zbrojnie Ukrainie, bo wtedy dawno udałoby się porozumieć między dwoma stronami. To jest bardzo silnie akcentowane.
Jak udało się Węgrom porozumieć z Brukselą? Czy Węgry cofnęły się wobec oczekiwań Brukseli dużo bardziej niż Polska? Czy Viktor Orbán jest dużo lepszym graczem niż polscy politycy? Czy Węgry nadal wierzą, że Rosja nie wyjdzie osłabiona i przegrana z tej wojny?
Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.