28.04.2023

Bunt żołnierzy. Jak działa izraelska armia? – Jarosław Kociszewski

Izraelska armia stoi w tym momencie w rozkroku. Żołnierze, którzy poświęcili swoje życie, by bronić niepodległości demokratycznego państwa, uważają, że niezależny i apolityczny Sąd Najwyższy stanowi gwarancję ich osobistej wolności. Chroni ich przed samowolą władzy wykonawczej. W związku z tym, wielu żołnierzy, zarówno w rezerwie, jak i na służbie czynnej, czuje się zobowiązanych do angażowania się w protesty, kiedy uważają, że demokratycznie wybrany rząd zagraża ich wolności i demokracji w kraju - twierdzi Jarosław Kociszewski, redaktor naczelny portalu Nowa Europa Wschodnia.

– Nie ma żadnego potępienia wobec takiego zachowania. Wręcz przeciwnie. Ludzie z dumą mówią o tym, kim są. Ich obowiązkiem jest bronić demokracji – mówi Kociszewski.

= […] W Izraelu działa również organizacja rezerwistów, która ujawnia nieprawidłowości w armii. Działa pod nazwą „Przełamujemy Milczenie” i składa się z żołnierzy rezerwy. Członkowie organizacji uważają, że armia Izraela popełnia przestępstwa lub przynajmniej dopuszcza się nieprawidłowości wobec Palestyńczyków i głośno opowiadają o swoich doświadczeniach oraz obawach. Często również zabierają w konkretne miejsca dziennikarzy, aby pokazać im dowody popełnionych przestępstw – zaznacza.

Należy podkreślić, że izraelska armia jest bardzo profesjonalna i jej głównym zadaniem jest obrona państwa i jego obywateli. Działanie w organizacji „Przełamujemy Milczenie” nie jest uważane za działanie przeciwko armii. – Oczywiście, znajdą się ludzie, którzy uważają, że jest to szkodliwe dla kraju. Ale demokracja polega na tym, że różne punkty widzenia mogą się ze sobą ścierać – uważa Jarosław Kociszewski.

Przed jakimi wyzwaniami stoi obecnie armia izraelska? Jak działa jedna z najlepszych armii na świecie? Jaką rolę odgrywa w państwie? Czy izraelscy żołnierze angażują się politycznie? Czy oficerowie mogą przewodzić społeczeństwem? Czy obywatele chętnie służą w armii? Jakie szanse młodym ludziom daje wojsko? Całość odcinka dostępna na kanale oraz na platformach podcastowych.

 

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.