16.09.2022

Polska liderem w tworzeniu komputerów kwantowych? Jak zmienia się nasz kraj?

Alfred Mann, człowiek, który pracował ze Stevem Jobsem i Dominik Andrzejczuk rozmawiają o tym, czy Polska jest dziś jak Dolina Krzemowa w latach 70. Potem Dominik i Darek Rosiak o tym, jak się zmieniła Polska w ostatnim roku. Fragment urodzinowego spotkania z okazji 1. urodzin Układu Otwartego.

Alfred wykonał pierwszą drukarkę dla Apple oraz pracował w dziale marketingu i stworzył pierwszą reklamę firmy w 1984 roku. Opowiada o geniuszu Jobsa, o tym, że nauczył się od niego żeby wierzyć w instynkt i żeby nie robić wszystkiego samemu. „Dobrym Liderem jest ten który nie mówi zobacz co zrobiłem, tylko ten który mówi zobacz co moi ludzie zrobili.”

– W Polsce widzę podobieństwo do tego, co działo się kiedyś w Dolinie Krzemowej: zdolnych ludzi, bardzo dobre wykształcenie techniczne, przedsiębiorstwa, ludzie chcą eksplorować i przebijać bariery.

– Widzę dużo Amerykanów, którzy kupują domy, ziemie, i mieszkania w Polsce. Jest to z jednaj strony spowodowane mocnym dolarem, a z drugiej tym, że Polska ma dobry PR. W mediach było widać, że Polska bardzo pomaga Ukrainie. Dolina Krzemowa, która też jest za Ukrainą zwróciła uwagę, że to co robi Polska jest dobre i trzeba ją wspierać.

– Problem z Polską polega na tym, że niektórzy ludzie budują sobie wizję tego kraju na podstawie mediów i debaty, która toczy się w mediach. Na podstawie tej debaty można mieć takie wrażenie, że wszystko jest źle, że jesteśmy okrutnymi ludźmi, którzy nienawidzą sami siebie i wszystkich innych, zwłaszcza gdy mają inny kolor skóry, albo nie do końca jesteśmy w stanie przewidzieć co robią w swoich sypialniach. Myślę, że my jesteśmy takim samym narodem jak każdy inny, który swoją porcję zła niesie ze sobą, stwierdza Dariusz Rosiak.

Jak widziana jest teraz Polska i możliwości rozwoju naszego kraju? Czy inwestorzy ze względu na sytuację wojenną nie obawiali się inwestować w Polsce? Jak oceniana jest postawa Polaków wobec uchodźców?

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.