20.11.2023

Złoty wiek Polski?

- Nie będziemy żadną drugą Grecją ani trzecią Wenezuelą. Polska udowodniła, że jest konkurencyjna. Od 33 lat jesteśmy najszybciej rozwijającą się gospodarką w Europie. Potroiliśmy nasz dochód narodowy na mieszkańca. Nigdy wcześniej tak się to nie udało - mówi prof. Marcin Piątkowski.

– Pisząc książkę sprawdzałem co mówili polscy zagraniczni eksperci w 1989 roku o Polsce. Nie było jednego, który by postawił złamanego dolara czy złamanego złotego, że to Polska odniesie największy sukces gospodarczy. Mówiono o Węgrzech, Czechach i wschodnich Niemczech. Nikt nie stawiał na Polskę, a my wszystkich od tego czasu prześcignęliśmy – zaznacza.

– Polska rozwijała się przez ostatnie 30 lat szybciej niż azjatyckie tygrysy. Napisałem oryginał tej książki po angielsku dla globalnej publiki, ponieważ mnie jako nie tylko Polaka, ale jako ekonomistę bardzo frustrowało, że w organizacjach takich jak Bank Światowy czy Fundusz Walutowy zawsze powtarzano te same przykłady sukcesu Korei i Singapuru, a nie mówiono o naszym sukcesie, który został osiągnięty nie w ramach dyktatury czy autorytarnej demokracji, tylko mając 19 a teraz już 20 różnych rządów. Jeżeli ten trend będzie dalej trwał uważam, że do końca dekady albo w ciągu dekady dościgniemy poziom dochodu Hiszpanii, Włoch i Japonii – mówi prof. Piątkowski.

Dlaczego Polsce się udało? Dlaczego w Polsce nie ma oligarchów? Jaka powinna być rola instytucji państwowych? Jaka powinna być rola kultury i religii? Gdzie jesteśmy dziś? Co musimy zrobić, żeby dogonić Zachód? Co nowy rząd może zrobić na początek? Całość rozmowy na kanale Układu Otwartego.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.