02.05.2022

Ciężkie ataki artylerii w Donbasie. Podsumowanie tygodnia na wojnie – gen. Waldemar Skrzypczak

- Rosyjskie uderzenia na łuku donbaskim poprzedzone są silnym ostrzałem artyleryjskim. Ogień artylerii i rakiet uderza w obronę ukraińską. Niszczą infrastrukturę i punkty obrony. Jak co piątek gen. Waldemar Skrzypczak podsumowuje sytuację na froncie.

Rosjanie prowadzą operację zaczepną na kierunku północnym. Próbują przełamać obronę ukraińską. Jednocześnie prowadzą drugą operację, o której się nie mówi. Polega ona na izolacji obszaru działań, robią wszystko, aby ukraińskie odwody nie dotarły w rejon łuku donbaskiego– opowiada gen. Skrzypczak. Blokują wszystkie węzły komunikacyjne, niszczą mosty i przeprawy przez Dniepr. Ukraińcy mają oddziały, które dokonują napraw, ale i tak powoduje to spore opóźnienia – dodaje.

Ukraińcy bronią się skutecznie. Postęp operacji rosyjskiej jest niewielki, a straty ogromne. Ukraińcy wycofują się na kolejne pozycje, po to aby uniknąć ognia artylerii. Pozostawione pozycje obronne Ukraińcy zaminowują – mówi gen. Skrzypczak.

Amerykanie oceniają , że 5-7 % ogółu  strat wojennych psychicznych to choroby po stresie walki, PTSD. Polacy są według mnie bardziej odporni – uważa generał. Rozmowa w Układzie Otwartym z polskich ochotnikiem wygląda bardzo realistycznie. Tak wygląda wojna – dodaje.

Co działo się w kolejnym tygodniu walk na Ukrainie? Jakie są straty ukraińskie? Jak przygotowani są żołnierze legionu międzynarodowego?  Ilu Ukraińców wywieziono na teren Rosji?  Czy uda się  ewakuować żołnierzy i cywili z Mariupola? Jak wygląda dywersja na terenie Rosji? O  tym wszystkim w rozmowie z gen. Skrzypczakiem w Układzie Otwartym.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.