10.01.2024

Co nam dziś grozi ze strony Rosji?

Anna Maria Dyner analizując współczesne zagrożenia dla Polski wykorzystując metodę PEMSI, zwraca uwagę na kluczowe obszary: politykę, gospodarkę, militaria, społeczeństwo i technologię informacyjną. – Jeżeli w dwóch z tych obszarów są prowadzone przeciwko Polsce wrogie działania możemy stwierdzić, że znajdujemy się w stanie wojny hybrydowej. Jeśli popatrzymy na Rosję, do spółki z Białorusią, to zdecydowanie wszystkie te sfery są w użyciu przeciwko Polsce – mówi.

– Jeśli chodzi o aspekty militarne to nie trzeba nikogo przekonywać. Obserwujemy wpływ także na społeczeństwo poprzez wojnę informacyjną, czyli wykorzystanie informacji jako broni. Infrastruktura krytyczna jest również narażona na wrogie działania, ponieważ granica nią jest. Warto przyjrzeć się komunikatom z końca ubiegłego roku i całego poprzedniego, dotyczącym działań ABW. W tych doniesieniach informowano o zatrzymaniu grupy osób planujących ataki terrorystyczne na linie kolejowe prowadzące do Ukrainy. To prawdopodobnie jedynie wierzchołek góry lodowej – podkreśla ekspertka PISM.

Co nam dzisiaj grozi ze strony Rosji? Czy jesteśmy w stanie wojny hybrydowej z Rosją? Co obecnie dzieje się na granicy polsko-białoruskiej? Z jakiego rodzaju atakami mamy do czynienia w sferze cyber? Jak działają rosyjscy szpiedzy w Polsce? Całość rozmowy na kanale oraz platformach podcastowych.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.