Co Rosja daje Afryce?
- Rosja jest postrzegana jako mocarstwo, które nie posiada kolonialnego dziedzictwa. W czasie walk wyzwoleńczych i procesów emancypacyjnych w państwach afrykańskich wspierała ludy afrykańskie przeciwko kolonialnym mocarstwom. Można powiedzieć, że kraje afrykańskie mają pewien dług wdzięczności i kredyt zaufania wobec niej - mówi Jędrzej Czerep, PISM.
– Rosja w czasach zimnej wojny była bardzo mocno obecna w Afryce, natomiast po upadku ZSRR jedyne co pozostało po Rosji to handel bronią. Jednak w ostatnich latach Rosja podejmuje szeroko zakrojone działania, nie tylko polityczne i militarne, lecz także dąży do budowania pozytywnego wizerunku jako lepszego, bardziej uczciwego partnera niż USA, Francja czy Europa – stwierdza.
Jak twierdzi gość Igora Janke Rosja jest dla Afryki państwem, które okazuje jej szacunek i dąży do rozwoju kontynentu, wyraźnie odróżniając się od państw zachodnich. Ta narracja dotyka wrażliwych strun, które rezonują w Afryce. Podkreśla on, że wiele osób w Afryce jest przekonanych o istnieniu spisku wielkiego zachodniego świata biznesu, mającego na celu eksploatację kontynentu i utrzymanie go w stanie niedorozwoju. Dlatego, według niego, opowieść rosyjska budzi pewną sympatię jako obietnica lepszego porządku światowego, w którym Afryka będzie miała większe znaczenie. Rosja jest, w oczach Afryki, symbolem obietnicy zmian na lepsze, dodaje.
Jak Rosja buduje swoje wpływy w Afryce? Jaki jest stosunek państw Afrykańskich do Rosji oraz do wojny w Ukrainie? Jak Rosja znajduje wspólny język z państwami Afrykańskimi? W czym Rosja ma przewagę nad Zachodem? Jak USA i UE próbują balansować rosyjskie wpływy? Na czym w Afryce zarabia Grupa Wagnera? Całość rozmowy na kanale oraz platformach podcastowych Układu Otwartego.
Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.