02.11.2023

Co w Unii Europejskiej zmienią Niemcy i Francja?

- Należy wykorzystać to, co zawarte jest w traktacie lizbońskim, zanim przystąpimy do otwierania puszki Pandory i rozpoczniemy dyskusję na temat nowych sposobów podejmowania decyzji. Dlatego wydaje mi się, że pierwszym krokiem powinno być zastosowanie klauzul pomostowych w tych przypadkach, w których wszyscy jesteśmy przekonani, że dążymy do osiągnięcia decyzji większością kwalifikowaną. To będzie pierwszy sygnał wskazujący na naszą gotowość do wprowadzenia zmian – mówi Jolanta Szymańska, koordynatorka programu Unia Europejska PISM.

– Wiele państw nadal się waha i nie są skłonne do rezygnacji z prawa weta. Jednym z interesujących pomysłów, który jest przedmiotem dyskusji ekspertów, ale nie został poruszony w tym raporcie, jest na przykład wprowadzenie zakazu wetowania projektów przez nowe państwa członkowskie w traktacie akcesyjnym. Oznaczałoby to, że państwa, które przystępują do Unii Europejskiej, w dziedzinach, które obecnie wymagają jednomyślności – tłumaczy.

Co zawiera raport o reformie EU? Kto jest autorem raportu? Czym jest większość kwalifikowana? Na czym ma polegać Europa wielu prędkości? Na ile ten raport rezonuje w innych krajach UE? Czy konieczna jest zmiana traktatów? Co się zmieni po wyborach do Parlamentu Europejskiego? Całość rozmowy na kanale oraz platformach podcastowych.

 

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.