10.03.2023

Dlaczego część republikanów w USA powtarza narrację Putina o wojnie na Ukrainie? Analizuje Bartosz Mroczkowski

Dlaczego duża część działaczy amerykańskiej partii republikańskiej stała się antyukraińska i powtarza narrację Putina? Jak oceniono w USA wizytę Joe Bidena w Kijowie? Jak w USA postrzegana jest wojna w Ukrainie? Czy wizyta Bidena zmieniła nastawienie Amerykanów wobec wojny? Na te pytania w Układzie Otwartym odpowiada Bartosz Mroczkowski, analityk polityczny mieszkający w Los Angeles.

– W lewicowej prasie mówi się o Joe Bidenie jako nowym liderze świata, który wspiera uciemiężony naród ukraiński. Jeśli chodzi prawicowe media retoryka jest różna. Kiedy Biden odwiedzał Kijów miało miejsce wykolejenie pociągu w East Palestine. Doszło do wycieku bardzo groźnych chemikaliów. Temat był mocno naświetlany przez media i krytykowano go, że znalazł czas na Kijów i Warszawę, a nie miał czasu dla stanu Ohio – stwierdza gość Układu Otwartego.

– Wszyscy wypowiadają się na temat wojny na Ukrainie, ale różnią się argumentami. Jordan Peterson czy Elon Musk boją się wybuchu trzeciej wojny światowej i wojny nuklearnej. Z kolei prof. Mearsheimer stwierdził, że nie ma dowodów na imperializm rosyjski na Ukrainie. Za to są dowody na imperializm amerykański i rozszerzenia NATO w tym regionie. Poruszamy się więc na dwóch różnych płaszczyznach rzeczywistości. Czy ich głos ma wpływ na proces decyzyjny – uważam, że jeszcze nie ma – mówi Mroczkowski. 

– Amerykanie mają niskie zaufanie do mediów. Instytut Gallupa przeprowadził badanie w zeszłym roku. Wynika z niego, że tylko 36% amerykanów ufa głównym mediom newsowym. Są oni dodatkowo podzieleni między CNN, a Fox News. Młodzi amerykanie większość informacji pozyskują z social mediów, które zresztą są bardzo podatne na propagandę rosyjską – mówi. 

Na koniec Bartosz Mroczkowski dodaje, że na pewno pojawią się poważni gracze wśród republikańskich kandydatów na prezydenta, którzy będą mówić o zaprzestaniu lub zmniejszeniu pomocy dla Ukrainy.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.