23.04.2023

Czy Donald Trump ma szansę ponownie zostać prezydentem USA?

Przegrana Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w 2020 roku była w pewnym sensie jego zwycięstwem. Jego wynik w głosowaniu powszechnym był drugim najlepszym wynikiem w historii, po Joe Bidenie. Więc to nie jest tak, że został zepchnięty na margines - mówi Mateusz Piotrowski, analityk PISM.

– Coraz więcej konserwatystów w USA przekonuje się, że Donald Trump jest właściwą osobą, za którą powinna podążać Partia Republikańska. To działa w dwie strony. Po pierwsze rozszerza się poparcie wyborców. W niektórych sondażach poparcie dla kandydatury Trumpa w wyborach sięga nawet 50%. Jest to ogromna liczba. Kolejny potencjalny kandydat Partii Republikańskiej – gubernator DeSantis ma jedynie 20% poparcia. Pozostali osiągają wyniki jednocyfrowe – twierdzi Piotrowski.

Gość Układu Otwartego zaznacza, że z drugiej strony, zauważalna jest rosnąca grupa polityków, którzy są skłonni do współpracy z Donaldem Trumpem. W pewien sposób, Republikanie zostali zakładnikami Trumpa. Jego zdaniem dla wielu kongresmenów z Partii Republikańskiej jedynym rozwiązaniem jest wspieranie Trumpa, ponieważ w ten sposób mogą liczyć na jego poparcie.

Bardzo łatwo w światowych mediach używa się określenia “populiści” o partiach, które nie są liberalne – podkreśla Igor Janke. I dodaje, że ich dojście do władzy, dla wielu oznacza koniec demokracji.

– Poparcie Donalda Trumpa obecnie jest w pewnym sensie kwestią wyznania. Nie chcę tego ukazywać w negatywny sposób. Zgadzam się, że nadużywamy tej łatki populizmu. Należy zaznaczyć, że Donald Trump został wybrany przez większość – mówi.

Zdaniem Mateusza Piotrowskiego media powielają narrację, że wyborcy Trumpa są zazwyczaj gorzej wykształceni i pochodzą z mniejszych miast. To nie sprzyjają debacie, lecz zachęca do okopywania się wokół dwóch obozów. Zwraca on uwagę, że takie ujęcie polityka, z którym część społeczeństwa się identyfikuje i na którego potencjalnie chce głosować w kolejnych wyborach, nie zachęca do otwartej dyskusji ani do uwzględniania postulatów drugiej strony.

– Obecnie Trump ma 50% szans na zostanie ponownie prezydentem USA, ponieważ będzie jednym z dwóch głównych kandydatów – uważa.

Jak aresztowanie Donalda Trumpa wpłynęło na jego wizerunek? Dlaczego tak dużo ludzi w USA go popiera? Czy w Stanach Zjednoczonych następuje pogłębiający się podział ideologiczny? Czy Biden będzie kandydował w wyborach prezydenckich? Co zwycięstwo Trumpa może oznaczać dla Ukrainy? Całość rozmowy do obejrzenia na kanale lub na platformach podcastowych.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.