19.04.2022

Czy media niszczą ludzi lub firmy? O odpowiedzialności dziennikarzy – Bogusław Chrabota

- Bardzo często media niszczą ludzi. Najbardziej człekożercze są tabloidy. O wolności słowa i wolnych mediach w rozmowie z Bogusławem Chrabotą, redaktorem naczelnym Rzeczypospolitej .

– Początkiem tabloidów są pamflety. Polska prasa przedwojenna żyła skandalami. Przecież Gorgoniowa została skazana, bo taka była wola ówczesnej prasy. Media tabloidowe osądzają w ciągu kilku minut, bo tyle czasem zajmuje napisanie artykułu. Poważne media nie osądzają ludzi przed wyrokiem sądu – uważa Bogusław Chrabota. Poszerzyła się sfera medialna, mamy internet i dziennikarstwo obywatelskie – dodaje.

– Media to emocje. W naszych bezwzględnych, nowoczesnych czasach są kliki, userzy, aktywność odbiorcy. Prasa profesjonalna to nie są już nakłady 300 tysięcy egzemplarzy jak w przypadku Rzeczypospolitej czy 500 tysięcy Gazety Wyborczej. To obecnie kilkadziesiąt tysięcy egzemplarzy. W wypadku internetu to miliony odsłon. Ta sama prawda mniej ciąży powielona w prasie niż w internecie – uważa Chrabota. A internet jest zbliżony do formatu tabloidu – dodaje.

Czy media przekraczają granicę ? Czy media niszczą ludzi ? Czy można skutecznie bronić się przed niesłusznymi oskarżeniami mediów w Polsce? O tym wszystkim w rozmowie z Bogusławem Chrabotą.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.