28.07.2022

Czy Polacy zasługują na Pokojową Nagrodę Nobla za pomoc Ukraińcom? – Andrzej Kubisiak

- Skala zaangażowania Polaków jest ogromna. Były nawet pomysły, że Polska jako społeczeństwo powinna zostać nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla. To było oddolne zaangażowanie, ludzie chcieli działać i pomagać. Andrzej Kubisiak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego prezentuje najświeższe wyniki badań dotyczące pomocy Ukraińcom. Polacy z własnych kieszeni wydali prawie 10 miliardów złotych na pomoc sąsiadom! To największa akcja charytatywna w historii Polski.

– To, że przed wojną Ukraińcy byli już naszymi sąsiadami, razem pracowali, dzieci wspólnie się uczyły, spowodowało dodatkowy impuls pomocy. 70% Polaków pomagało Ukraińcom przez pierwsze trzy miesiące wojny. To jest masowa skala. Skala pomocy finansowej, którą próbowaliśmy oszacować na podstawie danych deklaratywnych na dużej próbie badawczej to przynajmniej 5,5 miliardów złotych z własnych środków. Najbardziej prawdopodobna pula to między 9 a 10 miliardów złotych. Szacowaliśmy wszystko żywność, leki, pomoc materialna, przelewy, zbiórki, pomoc dla organizacji humanitarnych – wyjaśnia Kubisiak. – Takiej skali pomocy nie znamy – dodaje.

– Jeśli patrzymy na dane ONZ, to z taką falą uchodźczą Europa nie mierzyła się od czasu II wojny światowej. Tej sytuacji nie można porównać do klęski naturalnej czy wielkich powodzi. To nawet nie można porównać do innych akcji humanitarnych. Żadne nie oddziaływały na tak dużą liczbę ludzi w tak krótkim czasie – mówi Kubisiak.

– Zagraniczni korespondenci byli pod wielkim wrażaniem pomocy, jakiej udzielili Polacy. ONZ przyznaje, że takiej akcji humanitarnej jaką przygotowali Polacy, oni jeszcze nie widzieli. Pierwsze miesiące i komentarze wskazywały, że Polska może nie wytrzymać skali tej pomocy. Tak się w tym krótkim okresie nie stało. Nikomu nie udało się do tej pory obsłużyć kryzysu uchodźczego na taką skalę – twierdzi Kubisiak. – Przed nami wiele wyzwań, szczególnie w systemie edukacyjnym – dodaje.

Ile pieniędzy Polacy przekazali Ukraińcom? Jakiego rodzaju była to pomoc? Jak wyglądała pomoc ze strony państwa i samorządów? Jak akcja humanitarna wpłynęła na stosunki pomiędzy Ukraińcami i Polakami?

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.