05.06.2022

Czy Polska wraca do głównego nurtu Unii Europejskiej? Von der Leyen: KPO zatwierdzone – Marcin Kędzierski

- Kamienie milowe to dokument który przygotowała UE uzależniający wypłatę środków od spełnienia określonych warunków. Liczy 239 stron. Dotyka wszystkich poszczególnych obszarów Krajowego Planu Odbudowy. Polska ma je spełnić do 30 czerwca br., aby dostać pieniądze. O zatwierdzeniu przez Komisję Europejską polskiego KPO opowiada Marcin Kędzierski z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

– Realnie pieniądze mogą trafić do Polski na przełomie 2022 i 2023 roku. Kwestia sporu i napięć w kwestii wymiaru sprawiedliwości dalej pozostaje. Wizyta Ursuli coś zmienia, ale do momentu kiedy tych pieniędzy nie zobaczymy wszystko może się zmienić – uważa Kędzierski.

– W interesie Komisji Europejskiej będzie osłabianie sporu. Polska w Trójkącie Weimarskim była słabym partnerem. Jak sobie popatrzymy nowe elity unijne to ja nie pamiętam tak dużego zainteresowania, żeby z środowiskiem eksperckim w Polsce rozmawiać – mówi Mateusz Kędzierski.

– Unia Europejska to w dużej mierze prawnicy. Traktują spór z Polską nie tylko politycznie, ale również ambicjonalnie. Spór w obszarze wymiaru sprawiedliwości generuje wiele problemów. Brukselscy prawnicy będą bronić swoich kolegów po fachu – uważa Kędzierski. – To jest również spór korporacyjny, którego często nie dostrzegamy – dodaje.

Czy rzeczywiście wszystko jest zatwierdzone? Czy kończymy spory z Brukselą? Jak będą teraz wyglądały linie podziału w Unii Europejskiej?  Czy Polska dołączy do centrum decyzyjnego w UE?O tym wszystkim w rozmowie z Marcinem Kędzierskim w Układzie Otwartym.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.