10.11.2022

Jaką rolę Polska może odegrać w odbudowie Ukrainy?

Zwykle kraj odbudowuje się bardzo wolno i właściwie nie jest w stanie powrócić do przedwojennych wartości PKB. Jest możliwa szybka odbudowa Ukrainy, ale tylko jeżeli kontekst międzynarodowy na to pozwoli. Są pewne cechy Ukrainy, które mogłyby sprzyjać tak szybkiej odbudowie i takie które mogłyby sprzyjać raczej temu gorszemu scenariuszowi stwierdza Ignacy Morawsk

– Moim zdaniem Ukraina ma duży potencjał, który może wykorzystać jeżeli będą do tego warunki, bardziej zintegruje się z Europą Zachodnią. Ten niewykorzystany potencjał może sprawić, że impuls rozwojowy będzie naprawdę duży.

– Z Ukrainą zawsze był ten problem, że tam właściwie różne urzędy, instytucje publiczne, działały trochę jak małe biznesy. Każdy zarabiał na jakiś łapówkach, szło się do jednego urzędu płaciło się jedną łapówkę, do drugiego kolejną. Przez to wiele firm, które robią biznesy na wschodzie mówiło, że na Białorusi dużo łatwiej robi się interesy niż w Ukrainie, bo płaci się tylko w jednym miejscu.

– Powinniśmy pomóc Ukrainie przekazując pieniądze, wiedzę oraz poprzez uczestnictwo polskich firm, zarówno jako wykonawców pewnych zleceń, jak i firm dostarczających towary. Musimy ten kraj wesprzeć w długookresowym rozwoju, a nie szukać tylko jak największych okazji krótkookresowych.

Jaką rolę może odegrać Polska w odbudowie Ukrainy? Kiedy do tego momentu dojdzie? Jak długo może trwać odbudowa?

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.