15.11.2022

Polscy pracownicy w TOP 3 Europy. Paweł Przewięźlikowski o polskich firmach i gospodarce

Wojny za granicą, konflikty z Brukselą, a jednocześnie rosnąca waga geopolityczna. Taka dzisiaj jest Polska. Czy nasz kraj jest dziś atrakcyjny dla inwestorów tych z zewnątrz i tych działających w Polsce? Czy Polska jest przewidywalnym krajem dla biznesu? Rozmowa z Pawłem Przewięźlikowskim, pierwszym szef Interii oraz twórcą firm biotechnologicznych Selvita i Ryvu Therapeutics rozpoczynająca cykl rozmów z przedsiębiorcami o tym, jakim krajem jest Polska z punktu widzenia rozwoju gospodarki, czego nam potrzeba i co powinniśmy poprawić.

– Nasza gospodarka jest oparta na inteligentnych ludziach. Jesteśmy w tej chwili jednym z najbardziej dynamicznych, ambitnych i pracowitych narodów na świecie oraz w pierwszej trójce w Unii Europejskiej. Inwestując w danym kraju inwestujemy przede wszystkim w ludzi i pod tym względem Polska jest bardzo atrakcyjnym miejscem do inwestowania.

– Państwo powinno skupić się na to do czego w ogóle zostało powołane, czyli bezpieczeństwo obywateli. Moim zdaniem na tym odcinku rząd wywiązuje się świetnie. Mamy wzrost wydatków na armię, mocną pozycję w sojuszu atlantyckim, jesteśmy zintegrowani z naszymi partnerami i możemy sobie pozwolić na to, żeby mocno wojskowo wspierać Ukrainę.

– To co powinno państwo robić, a mało robi, to wzrost jakości służby zdrowia. Mamy jedną z najgorzej funkcjonujących służb zdrowia w Unii Europejskiej, najmniejszą liczbę lekarzy, najdłuższe kolejki i najmniejszą dostępność leków innowacyjnych. To jest rzecz, która jest potrzebna z punktu widzenia obywateli. Ja wierzę w powszechnie dostępną bezpłatną służbę zdrowia, jako jedną z funkcji solidarnościowych państwa.

– W naszych relacjach z Brukselą czy państwami unijnymi powinniśmy zmierzać do tego, żeby stać się graczem, który jest przy stole. Bliska jest mi wizja Polski jako jednego z trzech głównych rozgrywających w Unii Europejskiej obok Francji i Niemiec, żeby to działało musimy mieć mądre argumenty, fakty oraz umiejętności stosowania miękkiej dyplomacji i budowania koalicji wokół tematów.

Jakim krajem jest Polska z punktu widzenia rozwoju gospodarki? Czego nam potrzeba? Co powinniśmy poprawić? Na ile państwo pomaga i przeszkadza obecnie w prowadzeniu biznesu w Polsce?

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.