05.05.2022

Kto upadnie – Rosja czy Ukraina? USA robi zwrot – Adam Eberhardt

- Mamy do czynienia z powtórką z Afganistanu, który okazał się pułapką dla Związku Radzieckiego. Tak samo, mam nadzieję, że Ukraina będzie nią dla Federacji Rosyjskiej. Koszt obrony Ukrainy jest gigantyczny, mówi się o 400-500 mld dolarów. W Układzie Otwartym rozmawiam z dyrektorem Ośrodka Studiów Wschodnich, Adamem Eberhardtem.

– Amerykańska administracja uznała, że jeśli nie zatrzyma Rosji i nie ukarze jej za agresję na Ukrainę to będzie miała jeszcze większe problemy na Dalekim Wschodzie. Chiny wówczas będą podążały ścieżką rewizjonizmu terytorialnego. Ta wojna tak naprawdę jest wojną, aby zniechęcić Chiny do działań sprzecznych z interesami amerykańskimi – uważa dyrektor OSW, Adam Eberhardt. – Amerykańska elita, administracja Bidena zrozumiała, że to jest pewien system naczyń połączonych. Działania rosyjskie wobec Ukrainy mogą mieć przełożenie na działania chińskie. To jest bardzo dobra wiadomość: w interesie USA jest porażka Rosji – dodaje.

– Ukraina wygra wojnę jak ta będzie zakończona. Jeśli Rosja wycofa swoją armię z terenów zajętych po 24 lutego to będzie koniec wojny. Wbrew hurraoptymizmowi to nie Ukraina obecnie wygrywa wojnę. To Rosja zajęła Chersoń i szykują się do kolejnej fazy ofensywy w Donbasie – uważa Eberhardt.  Obawiam się, że Rosja będzie chciała zająć jeszcze obwód chersoński i zaporoski, stworzy tam stałą linię frontu , ogłosi zakończenie operacji.  Rozpocznie terror na tych terenach i stworzy kolejne republiki. Ukraina pogrąży się wówczas w wewnętrznym chaosie – dodaje.

– Rosja w sposób intencjonalny stara się ukraińskie społeczeństwo zastraszyć i sterroryzować. W odpowiedz na opór sięga po scenariusze syryjskie, a nawet stalinowskie. Nie ma kolaboracji takiej jak w 2014 r. Jest gigantyczne wsparcie armii ukraińskiej, gigantyczne morale narodu ukraińskiego – mówi Eberhardt. – Putin będzie walczył tak długo aż zdobędzie Ukrainę albo upadnie Rosja. Kluczowe jest, aby jak najszybciej załamała się rosyjska gospodarka i załamało się wsparcie społeczne dla działań na Ukrainie – dodaje.

Ile jeszcze może potrwać wojna na Ukrainie? Czy Stany Zjednoczone podjęły strategiczną decyzję o znaczącym osłabieniu Rosji? Jaką rolę odgrywają w tym Chiny? Czy  O tym wszystkim w rozmowie z Adamem Eberhardtem w Układzie Otwartym.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.