04.03.2022

Czy Putin może użyć broni jądrowej? – Albert Świdziński, Strategy&Future

Putin postawił siły nuklearne w stan pogotowia - co to oznacza? Co oznaczają takie groźby? Czy mamy się czego bać, czy to tylko blef i licytacja? O tym rozmawiam z Albertem Świdzińskim ze Strategy&Future

Putin nie zagroził explicite użyciem broni atomowej, jedynie postawił w stan gotowości swoje siły, co jest tradycyjnym dla Rosji sposobem sygnalizacji. – Pomimo tego co mówi rosyjska doktryna, ryzyko użycia przez Rosję broni atomowej na tym etapie konfliktu i w tych warunkach geopolitycznych jest niewielkie – mówi Świdziński. Rosjanie mogą przeprowadzić sprawdziany gotowości bojowej, wyprowadzić w morze okręty atomowe, wszystko abyśmy czuli się zagrożeni  – dodaje.

Rosyjska doktryna nuklearna ewoluowała od  upadku Związku Radzieckiego. W 2020 roku Rosja przedstawiła nową doktrynę nuklearną , w poprzednich edycjach doktryny raczej odrzucano możliwość rozwiązania konfliktu konwencjonalnego przy pomocy broni atomowej, obecnie prawdopodobnie mamy odmienny trend, chociaż nie ma jego deklaratywnego potwierdzenia – opowiada Świdziński. Rosjanie zakładają użycie broni nuklearnej w ramach paradygmatu deeskalacji.

Rosjanie popełnili szereg błędów na początku inwazji, ale wydaje się że z czasem zajmą największe miasta Ukrainy. Nie oznacza to  końca wojny, czeka ich długotrwała wojną partyzancka –  przewiduje ekspert Strategy & Future.

Czym jest strategiczna i niestrategiczna broń jądrowa ? Jakiej broni i gdzie może użyć Rosja? Czy Putin jest coraz bardziej zdesperowany ?  Czy Ukraińcy przestraszyli się jego gróźb  i czy mogą przejść do ofensywy,  o tym wszystkim rozmawiam z Albertem Świdzińskim w Układzie Otwartym.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.