19.02.2022

Czy Putin uderzy? Co z NATO? Układ Otwarty z Waszyngtonu

Specjalne wydanie Układu Otwartego z Waszyngtonu. Czy USA są w stanie powstrzymać Władimira Putina ? Czy Stany Zjednoczone pozostaną w Europie? Co amerykańscy eksperci myślą o postawie Niemiec wobec potencjalnej agresji ? Jak bleffują Rosjanie, Amerykanie oraz sami Ukraińcy ? O tym rozmawiam z Jackiem Bartosiakiem.

Eksperci z Pentagonu, Departamentu Obrony USA czy think thanków twierdzą, że Rosja wkroczy na Ukrainę – mówi Bartosiak. To jest jedna wielka operacja podważania wiarygodności Stanów Zjednoczonych oraz budowania rosyjskich wpływów politycznych i gospodarczych w Europie.

Michael Kofman z amerykańskiego think thanku CNA twierdzi, że rosyjska inwazja na Ukrainę będzie błyskawiczna. Kwestią nierozstrzygniętą pozostaje jak Putin będzie chciał ustabilizować sytuację polityczną w Europie po inwazji.

-Putin myślał że Europa jest rozjechana, a Biden jest miękki. Nie zmienia to jednak faktu, że żadna projekcja przyszłości nie przewiduje pozostania Amerykanów w Europie na takim poziomie jak w czasie Zimnej Wojny – twierdzi Bartosiak. Amerykanie mają teraz swoją zimną wojnę w Azji – dodaje.

Wizja przyszłości, która wybrzmiewała w trakcie rozmów z ekspertami jest pesymistyczna. Pojawiały się głosy, że jeśli Rosja wejdzie na Ukrainę to NATO się ulegnie rozkładowi. Amerykanie są zawiedzeni postawą Niemców i Francuzów. Z drugiej strony sami rozmawiają bezpośrednio z Rosjanami, co według Macrona i Niemców podważa transatlantycki system obrony.

W naszej rozmowie  opowiadamy również jak wygląda Waszyngton na początku 2022 roku.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.