14.03.2023

Czy transformacja energetyczna może się opłacać? – Bartłomiej Pawlak

Mimo tego, że mamy wojnę na Ukrainie transformacja energetyczna nie spowolniła. Wręcz przeciwnie, zdecydowanie przyśpieszyła - mówi wiceszef Polskiego Funduszu Rozwoju Bartłomiej Pawlak.

– Aby lepiej zrozumieć z czym mamy do czynienia powinniśmy na chwile abstrahować od UE i spojrzeć na to co dzieje się globalnie. Mimo tego, że mamy wojnę na Ukrainie transformacja energetyczna nie spowolniła. Wręcz przeciwnie, zdecydowanie przyśpieszyła. Według ekspertów dzięki wojnie jesteśmy w stanie przyśpieszyć procesy transformacyjne od 5 do 10 lat – mówi wiceprezes PFR.

– Chiny deklarują dojście do neutralności klimatycznej do 2060 roku. Obecnie w Chinach bardzo dużo inwestycji dotyczy energetyki jądrowej albo OZE. Podobnie jest w Indiach. Indie nie chcą już wydawać 4% swojego PKB na import paliw kopalnych. Dokonują generalnej zmiany gospodarki. Łącznie ze zbudowaniem nowego systemu energetycznego. Wiedzą, że aby powalczyć o miejsce w pierwszej piątce największych gospodarek świata musza przestawić swój przemysł na zielone tory – mówi.

– Polska wydaje kilkadziesiąt lub nawet kilkaset miliardów złotych rocznie na import paliw kopalnych. Zawsze stoją za tym różnego rodzaju czynniki ryzyka. Blokada statku w kanale sueskim wprowadziła chaos w światowym handlu. Lepiej stawiać na to co jest dostępne tu i teraz. I uniezależni nas, przynajmniej w części od surowców kopalnych dostarczanych z innych krajów – stwierdza.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.