03.10.2022

Jak Ukraińcy postrzegają dziś Polaków, rzeź wołyńską, Rosjan i Niemców.

Prawie ¾ Ukraińców zmieniło zdanie o Polsce w ciągu pół na lepsze. To ogromna zmiana. Wcześniej Polska była również dosyć dobrze odbierana na Ukrainie, ale to było 40 %. Dużo osób było neutralnie nastawionych do naszego kraju. Obecnie ponad 80% patrzy na Polskę pozytywnie, dobrze albo bardzo dobrze. Badanie było przeprowadzane jedynie wśród Ukraińców, którzy są na Ukrainie. To świadectwo tego, że Polsce i Polakom udało się zebrać bardzo pokaźny kapitał społeczny na Ukrainie w ciągu tych kilku miesięcy - stwierdza Ernest Wyciszkiewicz z Instytutu Mieroszewskiego.

– Chcemy zrobić też badanie w Polsce, żeby zrozumieć Polaków i tych Ukraińców, którzy są tutaj. Dowiedzieć się jakie mają doświadczenie. To powie nam też, co Ci ludzie zabiorą do siebie za kilka miesięcy, gdy mam nadzieję, będą mogli już spokojnie wracać do siebie, do domu.

– Myślę, że jest w Polsce świadomość, że Ukraina stabilna politycznie, rządzona w sposób praworządny jest dla nas czymś, co nas ochroni na lata przed tym, co może wyłonić się w Moskwie po prezydent Putinie, bo tego nie wiemy.

W Polsce nie doceniamy tego, że Ukraina jest krajem zdecentralizowanym i aktywność na poziomie lokalnym ma tam zupełnie inny wymiar. Znaczenie władz lokalnych, samorządowych jest zdecydowanie większe niż nam się wydaje. To jest dobre miejsce dla polskiego średniego biznesu. Niekoniecznie tylko wyprawy do Kijowa, aby ustalać coś na wysokim poziomie państwowym, wielkiego biznesu, ale w poszczególnych miejscowościach, obwodach gdzie są ogromne potrzeby inwestycyjne, infrastrukturalne. W takich miejscach Polska ma duży potencjał, ponieważ te regiony często znikają z horyzontu dużych graczy, a my mamy na tym poziomie o wiele większą szansę żeby zaistnieć.

Jak Ukraińcy postrzegają Polaków? Jak zmieniło się to od 24 lutego? Jak zmieniła się opinia Ukraińców o Niemcach i Rosjanach? Co Ukraińcy sądzą o Wołyniu?

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.