15.12.2023

Czy Tusk ma pomysł na Polskę?

- Tusk nie będzie silnym premierem jakim był Kaczyński. To niemożliwe, ponieważ nie uzyska poparcia koalicjantów. Natomiast sam fakt bycia silnym premierem w Polsce nie gwarantuje pełnej władzy, ponieważ próba stworzenia jednoosobowego centrum władzy skazana jest na niepowodzenie. Jeżeli Polska ma szansę na przeprowadzenie reform, to jedynie poprzez osiągnięcie kompromisu i porozumienia między głównymi aktorami politycznymi – mówi prof. Antoni Dudek.

– Oczywiście, Tusk pełni rolę premiera i ma największy wpływ na podejmowanie kluczowych decyzji w koalicji. Decyzje te będą albo wcześniej uzgadniane z resztą trójki, albo podejmowane samodzielnie. Jeśli Tusk uważa, że ta koalicja może funkcjonować jak jego poprzednia, to może to doprowadzić do kryzysu. Jednak zgadzam się, że Tusk, dzięki swojemu doświadczeniu, zwłaszcza zdobytemu w Brukseli, może być bardziej skłonny do współpracy z koalicjantami i podejmowania wspólnych decyzji. Być może będzie lepiej traktować partnerów koalicyjnych i uzgadniał z nimi różne kwestie, co z pewnością jest jednym z jego atutów – twierdzi gość Igora Janke.

Co wynika z expose Donalda Tuska? Czy Tusk będzie silnym premierem? Czy rząd będzie bardziej aktywny? Czy będą realne zmiany w relacjach międzynarodowych? Czy będą kontynuowane projekty strategiczne? Całość rozmowy na kanale oraz platformach podcastowych.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.