20.01.2022

Czy Unia ma jeszcze siłę? Czy ktokolwiek ma interes w rozwiązaniu sporu Polski z UE?

Świat jest w momencie wielkiego zwrotu. I dla Europy i dla Polski to bardzo trudny moment. Czy Europa w obecnym kształcie może przetrwać jako znaczący gracz? Czy Warszawa ma szanse odbudować normalne relacje z Brukselą? W debacie Układu Otwartego biorą udział Marek Cichocki, profesor w Collegium Civitas i dr Olaf Osica, były dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich.

Kiedy upadała komunę widzieliśmy bardzo aktywną politycznie, dynamicznie rozwijająca się Europę z ciągle silnym chrześcijaństwem, Janem Pawłem II, Kohlem, Thatcher, silnymi relacjami transatlantyckimi,  wolą poszerzania strefy wolności. A dziś? Jaka jest Europa? Czy ma szanse?  W najnowszym odcinku podcastu Układ Otwarty dyskutują o tym prof. Marek Cichocki z Collegium Civitas i  Olaf Osica, były szef OSW.
Dzisiejsza Europa straciła orientację. Europa nie wie co chce znaczyć w dzisiejszym świecie. W efekcie czego jest spychana i traci znaczeniu w dzisiejszym świecie. Nie wie, gdzie znajduje się w układzie dzisiejszego świata. – twierdzi Marek Cichocki. Długie lata spokoju sprawiły, że Europa zapominała o rywalizacji geopolitycznej. Teraz musi na nowo odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Nie będzie to łatwe zadanie. Ważne, aby Europa określiła się czy chcę być jednym z głównych aktorów czy tylko podwykonawcą innych potęg – uważa Cichocki
Lepsze zdanie o Unii ma Olaf Osica. Według niego już od wielu lat ogłaszany jest koniec Europy, Unii Europejskiej jako politycznego projektu. Ma to miejsce przy występowaniu większych problemów bądź kryzysów np. atak Rosji na wschód Ukrainy, kryzys finansowy z 2007 roku czy pandemia koronawirusa. Pomimo tych trudności Europa ciągle się trzyma.
Natomiast pozostali światowi gracze słabną. Chiny powoli zaczyna dopadać kryzys demograficzny, który może powstrzymać ich dalszy rozwój. Siłą naszego kontynentu jest stabilizacja i pokój, bowiem to Europa jest głównym kierunkiem migracji z Afryki i Azji.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.