13.05.2023

Czy w Turcji nadchodzi rewolucja? Walka o władzę – Karol Wasilewski

Lider opozycji sygnalizuje, że ich głównym celem w kwestii polityki zagranicznej będzie poprawa relacji z państwami zachodnimi, aby przywrócić przewidywalność Turcji w stosunkach międzynarodowych. Państwo będzie opierać się na tradycyjnym sposobie prowadzenia dyplomacji, a nie na polityce zagranicznej opartej na faktach dokonanych, do których wszyscy muszą się dostosować. Opozycja dążyć będzie do budowy zaufania i stabilności w relacjach z innymi państwami - mówi Karol Wasilewski, założyciel Instytutu Badań nad Turcją.

– Zmiany, które wprowadził Erdogan w polityce zagranicznej będą obecne już na stałe, nawet jeśli nie utrzyma się on przy władzy. Turcja już nigdy nie będzie uważana za dobrego sojusznika w zachodniej prasie, ponieważ uważa taki tytuł za uwłaczający. Zamiast tego, jeśli opozycja dojdzie do władzy, Turcja będzie dążyć do realizacji swoich interesów w sposób asertywny, ale bardziej przewidywalny, stosując tradycyjne metody dyplomacji. Będzie bardziej otwarta na argumenty swoich sojuszników, a polityka zagraniczna będzie bardziej pragmatyczna i mniej ideologiczna – twierdzi.

Recep Erdogan zarządza Turcją już od 20 lat. Sondaże przedwyborcze pokazują, że walka o władzę będzie niezwykle wyrównana. Czy Erdogan przetrwa? Jeśli nie, co będzie to oznaczać dla Europy? Jak bardzo tureckie społeczeństwo jest podzielone? Z czego wynika duże poparcie wśród społeczeństwa dla partii Erdogana? Jak wygląda sytuacja gospodarcza w Turcji? Czy wybory w Turcji są uczciwe? Całość rozmowy na kanale Youtube oraz platformach podcastowych.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.