05.06.2023

Deep state – jak budować strategię w Polsce?

Deep state to koncepcja, która odzwierciedla właściwe rozumienie interesu narodowego. Brak takiego zrozumienia wskazuje na poważne problemy w państwie. W Polsce obecnie mamy właśnie taki problem - twierdzi Wojciech Myślecki, działacz opozycji demokratycznej, strateg.

– Wpływ na to ma nasza historia. Lata rozbiorów, krótki okres niepodległości, w którym mieliśmy wyrazistych polityków, którzy rozumieli interes państwa. Istniała również arystokracja i ziemiaństwo, które zapewniały pewną ciągłość społeczną. Natomiast przynależność do bloku wschodniego była najbardziej przytłaczającym okresem. Gdyby nie kościół i społeczeństwo, które całkowicie nie zgadzały się z ideologią komunistycznego zarządzania, sytuacja byłaby jeszcze gorsza. Obecnie mamy wykształconych ludzi, którzy posiadają polityczne know-how, ale brakuje nam deep state – uważa.

Igor Janke zaznacza, że pomimo braku wyraźnej siły państwowej i silnej administracji, osiągnęliśmy spektakularny sukces w ciągu ostatnich 30 lat.

Wojciech Myślecki zaznacza, że w Polsce ten osiągnięty sukces należy uznać za polski sukces. Uważa, że nawet po przystąpieniu do Unii Europejskiej, jest on wynikiem ciężkiej pracy oraz zdolności Polaków do adaptacji do nowej sytuacji. Jest to, według niego, związane z naszą kulturą i więzami społecznymi, a nie z silną warstwą polityczną. Rząd nie odgrywa tak kluczowej roli dla nas. I dodaje, że potrafimy funkcjonować bardzo dobrze bez silnego wpływu rządu.

– Obecne partie polityczne powstały na bazie niedojrzałości fundamentów, na których klasa polityczna opiera swoją działalność. Mamy takich polityków i takie partie polityczne, jakie jesteśmy w stanie wytworzyć. Gdyby nie odpowiadały nam w pełni, nie istniałyby. Wciąż w Polsce widzę duży potencjał do dokonywania zmian rządów “na skróty” – mówi gość Układu Otwartego.

Jakiej strategii potrzebuje Polska? Czy moment historyczny, w który się znajdujemy jest dla nas zagrożeniem, ale jednocześnie wielką szansą? Jaka będzie Polska za 30 lat? O co toczy się ta wojna? Całość rozmowy na kanale oraz platformach podcastowych.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.