26.05.2023

DeSantis kontra Trump. Start kampanii u Elona Muska

DeSantisowi zależy na wprowadzeniu agendy o charakterze trumpistycznym, która odzwierciedla hasło "Make America Great Again", jednak w sposób dostosowany do jego własnych zapatrywań. Dąży do uwolnienia Ameryki od postępowego liberalizmu. DeSantis twierdzi, że jako konsekwentny konserwatysta ma znacznie większe szanse na osiągnięcie tego celu niż Donald Trump. W szczególności, w przeciwieństwie do Donalda Trumpa, nie napotyka takich moralnych i prawnych przeszkód, które utrudniałyby mu objęcie tego stanowiska - twierdzi Mateusz Piotrowski, ekspert PISM.

Zdaniem Mateusz Piotrowskiego jako gubernator Florydy, DeSantis udowodnił swoją sprawczość polityczną. Konsekwentnie przekuwał obietnice w działania, pomimo pewnych kontrowersyjnych decyzji jak np. zaostrzenie polityki migracyjnej i aborcyjnej oraz złagodzenie przepisów dotyczących dostępu do broni palnej. Niemniej jednak, według eksperta PISM, jego decyzje pokazują, że jest w stanie zrealizować to, co sobie zaplanował.

– Donaldowi Trumpowi będzie łatwiej pozyskać fundusze na kampanię, a większe środki finansowe otwierają większe możliwości do prowadzenia ataków na kontrkandydata. W przypadku DeSantisa, jego zaufani współpracownicy przygotowują go na konieczność bycia aktywnym i niezwykle ostrożnym w swoich wypowiedziach, aby odróżnić go od Donalda Trumpa, ale jednocześnie unikać kontrowersji. Musi być przygotowany na ataki, które jednak będą bardziej merytoryczne – uważa gość Igora Janke.

– DeSantis wraz ze swoją żoną i trójką dzieci reprezentuje model tradycyjnej amerykańskiej rodziny. Jako były żołnierz, który służył w Iraku, posiada doświadczenie, którego brakowało poprzednim prezydentom USA. To doświadczenie dodaje mu wiarygodności i wpływa na jego wizerunek jako młodej osoby z szerokim bagażem życiowych doświadczeń, nie tylko politycznych. To właśnie może wpłynąć na większe zrozumienie przez niego różnych problemów społecznych – stwierdza.

Jaki jest przekaz DeSantisa? Kim jest gubernator Florydy? Czy ma szanse w rywalizacji z Trumpem? Jaką ma przewagę nad innymi kandydatami? Jak może potoczyć się kampania? Jaką perspektywę na politykę zagraniczną ma DeSantis? Wspominamy również Tinę Turner. Jaki wpływ miała Tina Turner na amerykańską kulturę? Całość rozmowy na kanale oraz platformach podcastowych.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.