28.07.2023

Dlaczego premier Szmyhal skrytykował Polskę?

- Polska powinna kierować się własnym interesem i zastanowić, czy uzyskanie satysfakcji z odpowiedzi na jakiś gest, który nam się nie podoba, stanowi definicję naszego narodowego interesu. Moim zdaniem wciąż kluczowym celem naszych relacji z Ukrainą powinno być wspieranie jej zdolności do skutecznego stawiania oporu Rosji - mówi Sławomir Dębski, dyrektor PISM.

– Natomiast oczywiście polityka się nie zatrzymuje. Mamy do czynienia z życiem politycznym w naszym kraju. Strona ukraińska powinna zdawać sobie sprawę – a jeśli jeszcze tego nie dostrzega, to prawdopodobnie prędzej czy później sobie uświadomi – że brak aktywnej polityki zmierzającej do budowania pozytywnego wizerunku w Polsce podnosi cenę współpracy z Polską – twierdzi.

– Komunikacja między Polską a Ukrainą jest stała i intensywna. Ukraińcy wiedzą, że wypowiedź premiera Szmyhala zaszkodziła im, a nie Polsce. Możemy sobie szczerze powiedzieć, że Polska ma pewien komfort i elastyczność w udzielaniu wsparcia. To czy wyślemy dwa kontenery amunicji czy nie, dla nas nie robi różnicy. To Ukraina znajduje się w sytuacji, w której musi zabiegać o poparcie i sympatię polskiego społeczeństwa – uważa gość Układu Otwartego.

Dyrektor PISM zaznacza, że prezydent Zeleński poczynił największe inwestycje w relacje polsko-ukraińskie. Żaden inny prezydent Ukrainy dotąd nie dokonał tak wielkich postępów w budowaniu wzajemnych relacji. Jednak jego zdaniem należy podkreślić, że to dzięki konsekwentnej polskiej polityce i wysiłkom polskiej dyplomacji Ukraina otrzymała perspektywę członkostwa w Unii Europejskiej oraz NATO. – Ostatecznie to od decyzji polskiego społeczeństwa będzie zależało, czy Ukraina będzie mogła zrealizować swoje aspiracje. Możemy być wtedy świadkami bardzo proukraińskiego rządu, ale może też zabraknąć głosów za akceptacją jej członkostwa. Dlatego uważam, że ukraińskie elity nie wykorzystują w pełni swojej sytuacji do strategicznego ułożenia relacji z Polską – dodaje.

Co oznaczają słowa premiera Ukrainy Denysa Szmyhala? Jaki jest interes Polski na Ukrainie? Czy wizja zbliżenia polsko-ukraińskiego po wojnie jest wciąż możliwa? Jakim państwem będzie Ukraina?  Całość rozmowy na kanale oraz platformach podcastowych.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.