10.01.2024

Dlaczego przegrywa w oczach światowej opinii publicznej?

- Przywódcy Izraela i społeczeństwo izraelskie zdają sobie sprawę, że dla odstraszania potencjalnych agresorów, takich jak Iran, Izrael nie może zachowywać się w stosunku do Hamasu w sposób typowy europejski. Izrael musi posłużyć się asymetryczną siłą, aby skutecznie przywrócić utracone wartości odstraszania po zdarzeniach z siódmego października - mówi Agnieszka Bryc, Uniwersytet Mikołaja Kopernika.

– Palestyńczycy poprawili swoje zdolności uzasadnienia swoich racji w mediach, zwłaszcza społecznościowych. W międzyczasie Izraelczycy popełniali wiele błędów, ograniczając na przykład dostęp do informacji podczas konfliktu, pozwalając jedynie wybranym dziennikarzom na towarzyszenie i tylko w wyznaczonych miejscach – uważa.

– Kolejnym aspektem jest prawdopodobnie wpływ mediów społecznościowych, które kierują się nie tyle szacunkiem dla faktów, co przede wszystkim dla emocji. Obecnie emocje są po stronie palestyńskiej – dodaje gość Igora Janke.

Co się dzieje w Izraelu? Jak Izrael się zmienił od 7 października? Jak wygląda codzienne życie w Izraelu? Czy Izrael się zjednoczył? Dlaczego Izrael przegrywa w oczach światowej opinii publicznej? Czy Izrael osiągnie zamierzone cele? Całość rozmowy na kanale oraz platformach podcastowych.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.