26.10.2023

Dokąd zmierza prawica?

- Paradoks tych wyborów polega na tym, że PiS odniósł zarówno sukces, jak i porażkę. Wynika to z charakterystyki prawicy, której tożsamość ukształtował Jarosław Kaczyński. Gdyby poziom polaryzacji w polskiej polityce był inny, obecnie prezes Kaczyński rozważałby możliwość utworzenia koalicji z Hołownią, Kosiniakiem, a nawet z lewicą. Niemniej jednak byłoby jasne, że PiS nadal pozostanie u władzy – uważa prof. Antoni Dudek, politolog i historyk.

– W międzyczasie prezes Kaczyński spolaryzował polską politykę na tyle, że obecnie żaden polityk z innej partii, nie chce utworzenia koalicji z PiS. Oczywiście, sytuacja ta może się w przyszłości zmienić, co stanowi szansę dla PiSu. Jednak obecnie nikt nie jest skłonny do rozmów z nimi. To stwarza dla nich pewien problem, ponieważ dysponują 194 posłami w Sejmie i mogą znaleźć się w sytuacji, gdzie będą tylko siedzieć i krzyczeć, tak jak przez 8 lat druga strona, nic z tego nie wyniknie – mówi.

– Ich nadzieją jest stanowisko prezydenta. Wszystko zależy od Jarosława Kaczyńskiego i od jego planów kontynuacji prezesury w partii czy stopniowego odchodzenia na emeryturę. W przypadku pierwszego scenariusza, Kaczyński będzie czekał, aż rząd antypisowskiej koalicji osłabnie. W międzyczasie członkowie partii będą rozważać, kogo mogą wystawić na prezydenta w 2025 roku, aby miał szanse z ramienia PiSu – podkreśla gość Układu Otwartego.

Co się stało z polską prawicą? Czy prawica będzie ewoluować? Na czym nowy rząd będzie koncentrował swoje działania? W którą stronę pójdzie PiS? Czy młodzi Polacy są nastawieni bardziej lewicowo? W jakim momencie jest polska prawica? Całość rozmowy na kanale oraz platformach podcastowych.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.