16.02.2023

Dramat Turcji. Czy trzęsienie ziemi doprowadzi do upadku prezydenta Erdogana?

Turcja ponosi dramatyczne skutki trzęsienia ziemi. Jakie ten kataklizm będzie miał skutki na sytuację wewnętrzną i zewnętrzną Turcji? Jak bardzo może wzrosnąć jeszcze liczba ofiar trzęsienia ziemi, które nawiedziło Turcję i Syrię. O niedziałającym państwie, o mitach które narosły wokół rzekomo silnej i sprawnej władzy w Ankarze, o tym, czy Recep Erdogan może stracić władzę w majowych wyborach i czy Turcja może zaakceptować Szwecję w NATO rozmawia Karol Wasilewski, ekspert ds Turcji, analityk firmy 4CF

– Tureckie państwo przynajmniej od 1999 r. powinno się przygotowywać na kolejne trzęsienie ziemi. Po trzęsieniu ziemi w 1999 r. wprowadzono specjalny podatek, którego powinno w tym momencie wynosić 40 miliardów dolarów, dlatego tureckie społeczeństwo zadaje pytania- Gdzie jest infrastrukturalne przygotowanie państwa pod tego typu katastrofę, która wiadomo było, że się wydarzy?

– Pojawiają się zarzuty o to, że to korupcja uniemożliwiła między innymi dostosowania infrastruktury państwa, spowodowała to, że budynkom były nadawane amnestie, budynkom, które nie były budowane zgodnie ze sztuką, która powinna być na tak aktywnych sejsmicznie regionach.

– Amerykanie prowadzą od 2016 roku bardzo konsekwentną politykę wobec Turcji sygnalizując jej, że Turcja jest na ostrzu noża i że Stany Zjednoczone będą poważnie rozważać zmianę charakteru tego sojuszu oraz, że przestają myśleć o niej jako o najważniejszym sojuszniku na Bliskim Wschodzie.

– Amerykanie naprawdę zaczęli się przygotowywać do życia w świecie, w którym Turcja nie jest ich najważniejszym sojusznikiem we wschodniej części basenu Morza Śródziemnego m. in. wzmacniając sojusz z Grecją.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.