04.12.2023

Ekstremalny scenariusz: w ciągu 3-5 lat Polsce może grozić wojna z Rosją


- Brakuje poczucia wspólnego zagrożenia. W miarę jak przemieszczamy się od wschodniej flanki w kierunku zachodnim, zauważalnie maleje świadomość zbliżającego się zagrożenia. Uważam, że ta sytuacja wynika częściowo z braku zdolności państw Europy Zachodniej do jednoznacznego sformułowania tego, co nas czeka – mówi prof. Andrew Michta, dyrektor Scowcroft Strategy Initiative.

– Rosja radzi sobie stosunkowo dobrze pomimo nałożonych sankcji i ma pieniądze na budowanie wojska. Rosjanie chcą zrewidować rezultat końca zimnej wojny, czyli sferę wpływu i dominacji w Europie Wschodniej i Środkowej, jednocześnie dążąc do porozumienia z pozostałą częścią Europy. W związku z tym uważam, że politycy z krajów Europy Zachodniej muszą jasno przedstawić swoim społeczeństwom poziom ryzyka związanego z tą sytuacją. Chciałbym również wyrazić pewną krytykę wobec Waszyngtonu. Brakuje poczucia nagłości w rozmowach dotyczących polityki i bezpieczeństwa, a także świadomości, że nie jest to kwestia 7, 8 czy 10 lat, lecz 2, maksymalnie 3 lat – uważa prof. Michta.

Na pytanie czy Polsce grozi wojna z Rosją prof. Andrew Michta odpowiada, że nie należy tego wykluczyć i może się to wydarzyć w ciągu 3-5 lat. – Państwo, które nie bierze pod uwagę ekstremalnych scenariuszy bezpieczeństwa, nie wykonuje swojego podstawowego obowiązku – dodaje.

Czy Ukraina może się jeszcze obronić? Czy będzie wspierana przez świat zachodni? Jak wygląda sytuacja bezpieczeństwa na świecie? Czy Polsce grozi wojna? Co Polska powinna zrobić? Co dla Polski i USA oznacza zmiana sposobu głosowania w UE? Całość rozmowy na kanale oraz platformach podcastowych.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.