28.06.2024

Marcin Wyrwał:Czy polski żołnierz jest dobrze wyszkolony i chroniony?

- W okolicach wsi Dubicze Cerkiewne, gdzie sytuacja jest bardzo trudna, żołnierze opowiadają, że praktycznie nie ma warty, podczas której nie doszłoby do jakiejś prowokacji ze strony służb białoruskich lub rzucania w ich kierunku różnymi rzeczami. Białoruscy strażnicy graniczni przeładowują broń na widok polskich żołnierzy – mówi Marcin Wyrwał.

– Zadałem ministerstwu pytanie i czekam na odpowiedź, ilu rzeczywiście mamy rannych i poszkodowanych, zwłaszcza w ostatnich miesiącach. Rozmawiając z wieloma żołnierzami, wszyscy mówią mniej więcej to samo: „Jesteśmy tutaj w totalnym stresie, pod presją, i cały czas mamy z tyłu głowy, że możemy w każdej chwili mieć do czynienia z żandarmerią” – relacjonuje dziennikarz.

– Problem z Żandarmerią Wojskową nie pojawił się w marcu, kiedy aresztowano trzech żołnierzy. Prokuratura Wojskowa i ŻW to dwie najbardziej krytykowane instytucje w wojsku. Minister obrony, Kosiniak-Kamysz, podał, że w ciągu ostatnich 2-3 lat doszło do 570 przypadków zakuwania żołnierzy w kajdanki. Zapytałem ŻW i prokuraturę, w ilu z tych przypadków postawiono żołnierzom realne zarzuty, ale nie otrzymałem odpowiedzi, ponieważ takie statystyki nie są prowadzone – twierdzi gość Igora Janke.

Całość rozmowy na kanale oraz platformach podcastowych.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.