08.07.2022

Federacja polsko-ukraińska? – Marek Budzisz

- Mówienie o federacji jest pokazaniem pewnego kierunku. Jesteśmy świadkami historycznej zmiany. Nowa sytuacja geopolityczna jest dla nas wielkim zagrożeniem, ale i wielką szansą. Założyciele Wspólnoty Europejskiej na początku lat 50. mieli intelektualną odwagę przedstawić odważny projekt. Myśmy też powinni mieć taką odwagę - mówi Marek Budzisz, ekspert Strategy & Future.

– O koncepcji federacji napisałem w perspektywie 10 lat. Wojna zmieniła wszystko. Również naszą przyszłość. To zmusza polską opinię publiczną do poważnej refleksji na temat zagrożeń i nowej sytuacji, a przede wszystkim rozwiązań. Nie ma znaczenia jak nazwiemy formułę przyszłości : federacja czy bardzo bliską  i pogłębioną współpracą Polski i Ukrainy – opowiada Marek Budzisz. – Problemem najważniejszym dla naszego pokolenia jest jak wyjść z nowej sytuacji geostrategicznej, która jest dla nas potencjalnie groźna – dodaje.

– W interesie Polskie nie jest unikanie zaangażowania w temat Ukrainy. To grozi nam sytuacją utrzymania trwale zdestabilizowanego państwa za naszą granicą. To będzie oddziaływać na Polskę we wszelkich możliwych obszarach – mówi Budzisz. – 4 miesiące wojny udowodniły, że Rosja nie jest w stanie zdobyć Ukrainy, jeśli Polska nie jest zneutralizowana. Czy to wojskowo czy politycznie. Gdyby Polska nie była hubem komunikacyjnym, nie przyjmowała uchodźców, nie dostarczała broni to wojna mogłaby się już nawet zakończyć – uważa Budzisz.

– Badania opinii publicznej społeczeństwa ukraińskiego wykazują trzy tendencje. Przede wszystkim gigantyczny wzrost antyrosyjskości, który determinuje powstanie nowoczesnego narodu ukraińskiego. Kolejna tendencja to przekonanie, że Ukraina walczy w obronie Europy. Ukraińcy są przekonani, że w ciągu 3-5 lat ich państwo znajdzie się w Unii Europejskiej – opowiada Budzisz. Skala tych oczekiwań w zderzeniu z twardą postawą niektórych państw europejskich. Rozczarowanie może skierować Ukrainę w inną stronę. A propozycje leżą na stole czy to ze strony Turcji czy Wielkiej Brytanii – dodaje.

Czy jest sens mówić o federacji polsko-ukraińskiej? Jak daleko może posunąć się współpraca pomiędzy Polską a Ukrainą? Jakie są szanse i zagrożenia w ramach współpracy między naszymi państwami? Jakie kroki powinna podjąć Polska przy ewentualnym zamrożeniu konfliktu na Ukrainie? Jak Ukraińcy wyobrażają sobie współpracę z Polską? O tym wszystkim w rozmowie z Markiem Budziszem w Układzie Otwartym.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.