11.10.2023

Fragmenty niepublikowanego wywiadu z generałem Rajmundem Andrzejczakiem o polskiej armii

- Rzeczpospolita była silnym państwem, które faktycznie wykorzystywało swoją strategiczną lokalizację, zasoby, budowało sojusze by oddziaływać na swoje otoczenie. Niestety to nie przetrwało. Pierwszy rozbiór spowodował kres myślenia strategicznego, od tego momentu podstawą przetrwania państwa była tylko substancja ludzka. Nie myślało się strategicznie bo nie istniało państwo. Dziś jesteśmy silnym państwem, ale w regionie. Mamy porządne siły zbrojne z aspiracjami, z politycznym konsensusem rozbudowy i społeczną akceptacją - mówi gen. Rajmund Andrzejczak, były Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

– Nasze oczekiwania i nasze możliwości co do roli armii w budowaniu silnej pozycji państwa muszą być zbilansowane. Jedną rzeczą jest to czego byśmy chcieli, a drugą to co możemy. Nasze członkostwo w NATO jest absolutnie niezbywalne. 300 tysięczna armia ze zdolnościami bojowymi wyglądałaby w sojuszu zupełnie inaczej niż mniejsza. Wtedy można mieć realny wpływ na decyzje, plany, prowadzone operacje. Możemy odgrywać zupełnie inną rolę. Takie działania będą przekładać się na decyzje polityczne oraz tworzenie własnego silnego przemysłu zbrojeniowego – twierdzi generał.

– Strategia Bezpieczeństwa Narodowego wymaga odświeżenia, ponieważ była napisana w 2020 roku. Nikt nie przewidział wojny na Ukrainie. W 2020 nikt nie mówił o kryzysie na polsko-białoruskiej granicy. Nikt nie przypuszczał również, że Szwecja i Finlandia przystąpią do NATO. Dlatego strategia musi zostać przejrzana i zrewidowana, z niej wynikają niezwykle ważne treści. Między innymi jak organizuje się państwo, jak budujemy jego odporność, co chcemy osiągnąć. Dopiero na samym końcu myślimy o tym, jakie mają być siły zbrojne. A są one jednym z instrumentów realizacji polityki państwa, interesów Rzeczpospolitej – zaznacza.

Całość wywiadu do przeczytania w książce pt. “Silna Polska”. Link do książki: https://patronite-sklep.pl/produkt/sila-polski-igor-janke/

Fot. PAP/Mateusz Marek

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.