25.09.2023

Gen. Waldemar Skrzypczak: Przełamanie pod Bachmutem i Sołedarem?

- Na kierunku środkowym Rosjanie przesuwają swoje odwody, które mieli zamiar wykorzystać na północy. Jednak w związku z postępem osiąganym przez Ukraińców w okolicach Sołedaru oraz na północ i południe od Bachmutu, Rosjanie obawiają się, że Ukraińcom uda się przerwać tę obronę, otworzyć sobie drogę na wschód i wkroczyć w głębię operacyjną - mówi gen. Waldemar Skrzypczak

– Obecnie w rejonie Sołedaru toczą się zacięte walki. Ukraińcy odnotowują znaczący postęp w przełamywaniu rosyjskich pozycji i zdobywaniu terenu. Podobna sytuacja ma miejsce w okolicach Bachmutu, gdzie moim zdaniem Ukraińcy, jeśli wzmocnią swoje działania na północ i południe od Bachmutu, mają szansę przerwać obronę armii rosyjskiej i obejść Bachmut. Nie trzeba okrążać tego obszaru, aby stał się niepotrzebnym elementem rosyjskiej linii obronnej. Wystarczy go po prostu ominąć, zarówno od północy, jak i od południa, co obecnie ma miejsce. Z tego miejsca można wyjść w kierunku Debalcewo-Lisiczańsk – ocenia generał Skrzypczak.

– To stworzyłoby zagrożenie dla Doniecka, które stanowi centralną twierdzę prorosyjskich sił w Donbasie. W związku z tym wydaje się, że istnieją realne szanse na osiągnięcie sukcesu przez Ukrainę na tym kierunku. Głównym powodem jest brak odpowiednio przygotowanej obrony rosyjskiej na tych odcinkach centralnego frontu, w przeciwieństwie do kierunku południowego w obwodzie zaporoskim. To tworzy sprzyjające warunki do kontynuowania powodzenia i przemieszczania się w kierunku rzeki Siewierski Doniec, która stanowi naturalną barierę wschodnią dla Donbasu.

Co dzieje się na poszczególnych kierunkach? Gdzie Ukraińcy mają szansę na powodzenie? Czy ukraińskie ataki na Krymie były skuteczne? Jaki wpływ na oficerów i żołnierzy mają zgrzyty między Polską a Ukrainą? Czy Polska dalej dostarcza Ukrainie sprzęt wojskowy? Czy w czasie pokoju można fortyfikować granice? Całość rozmowy na kanale Układu Otwartego.

 

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.