15.12.2023

Gen. Waldemar Skrzypczak: Rosjanie uderzą na kilku kierunkach

- Moim zdaniem obrona prowadzona przez Ukraińców jest skuteczna. Armia ukraińska skutecznie powstrzymuje natarcie armii rosyjskiej, co sprawia, że obecnie nie dostrzegam konieczności odwrotu. Być może istnieje potrzeba poprawy sytuacji sił obronnych na kierunku bachmuckim czy awdijiwskim, ale ogólnie rzecz biorąc, uważam, że Ukraińcy skutecznie prowadzą obronę - twierdzi gen. Waldemar Skrzypczak.

– Oceniając strategię Putina sprzed roku, wskazywaliśmy na to, że po klęsce pod Kijowem i pierwszej fazie wojny, a także po niepowodzeniach z wiosny i lata ubiegłego roku, zredefiniował on swoje cele strategiczne. Jego celem nie jest zajęcie całej Ukrainy. Między innymi dlatego, że nie chce zrobić z Ukrainy dla siebie kolejnego Afganistanu. Poprzez tę wojnę na Ukrainie stworzył obok siebie naród, którego nienawidzi bardziej niż jakiegokolwiek innego. Cała Ukraina nie jest mu potrzebna, bo obawia się, że sytuacja tam może przypominać Afganistan, albo nawet być jeszcze gorsza. – podkreśla gość Układu Otwartego.

Według oceny gen. Skrzypczaka, celem Putina jest stworzenie w regionie państwa rolniczego, pozbawionego przemysłu i możliwości rozwoju. Kluczowe obszary wschodniej i południowej Ukrainy, obejmujące Donbas, Charków, Kramatorsk i Słowiańsk. Mają zostać włączone do rosyjskiej strefy wpływów, a jednocześnie zamknięte przed perspektywą rozwoju i modernizacji na korzyść Ukrainy.

Co zmieniło się na froncie? Czy Putin chce zająć całą Ukrainę? Czy Rosjanie opanują Odessę? Czy nowe siły armii rosyjskiej zrobią przewagę na froncie? Na czym polegały błędy Amerykanów i Brytyjczyków? Czy Ukraina wytrzyma zimę bez wsparcia USA? Czy Polska jest w stanie militarnie wpierać Ukrainę? Czego możemy się spodziewać? Całość rozmowy na kanale oraz platformach podcastowych.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.