27.08.2022

Gen. Waldemar Skrzypczak: Stan polskiej armii. Jakie lekcje z wojny na Ukrainie płyną dla wojska?

Moim zdaniem stan polskiej armii jest dobry. Modernizacja armii zmierza we właściwym kierunku. Działania, które podejmuje ten rząd w wielu obszarach mnie zaskakują, przede wszystkim w tempie modernizacji oraz ogromnych nakładach finansowych na infrastrukturę wojskową. Jestem zaskoczony, ale pozytywnie. Jestem pod wrażeniem tego, co dzieję się w trosce o armię – opowiada gen. Waldemar Skrzypczak.

– Ja patrzę na NATO z trwogą, bo NATO tak zurzędniczało, tak bardzo uodporniło się na to co się dzieje na Ukrainie. Retoryka NATO jest pusta. Ona nikogo nie przekonuje, a na pewno nie przestraszy Putina, bo nie przekłada się na zwiększenie potencjałów militarnych państw NATO.

Generał stwierdza, że trzeba skupić się na budowaniu zdolności bojowych. Trzeba iść w kierunku budowania armii w oparciu o najnowsze technologie. Postęp technologiczny sprawi, że niebawem, np. obecne czołgi będą przestarzałymi konstrukcjami, z którymi rozprawi się sztuczna inteligencja.

Ponadto, uważa, że mamy w Polsce technologie, które pozwalają rozbujać polską produkcję. Na mapie zbrojeniówki europejskiej stolicą artylerii, jeżeli chodzi o technologie jest Stalowa Wola. Stalowa Wola przy zwiększeniu możliwości i potencjału produkcyjnego może zaspokoić potrzebę polskiej armii, jeżeli chodzi o artylerię.

– Trzeba mieć wizję armii przyszłości. Tak się buduje siły zbrojne. Plany muszą być sięgające silnie w przód. Ważne jest to, żeby podwładnym zaufać oraz żeby Ci ludzie, którzy są na stanowiskach byli sprawdzeni i dojrzali do tego stanowiska.

Morale jest bardzo ważne. Zdaniem generała jest to przygotowanie żołnierzy do działania na polu walki. Jeżeli żołnierz jest słabo przygotowany, jest niewyszkolony to nie ma morale, boi się. Kluczową sprawą jest budowanie hartu ducha przez permanentne szkolenie żołnierzy.

Trzeba przygotować społeczeństwo do tego, że może stanąć w obliczu wojny. Zbudować w ludziach wiarę w to, że wojnę można wygrać z tym potencjałem, którym dysponujemy. Jeżeli ludzie będą wierzyć w polską armię, to naród jest w stanie wygrać każdą wojnę – podsumowuje generał.

Jakie lekcje z wojny na Ukrainie płyną dla polskiej armii? Czy dobrze inwestujemy w wojsko?
Czy te wydatki, na które dziś się decydujemy są trafione? Jak jeszcze powinniśmy zreformować polską armię?

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.