12.12.2023

Generał Waldemar Skrzypczak: Pomoc USA jest coraz bardziej wątpliwa

- Te cele, które sobie założył Zełenski nie zostaną osiągnięte. Obecnie jego największym wyzwaniem jest brak potencjału do wyzwolenia okupowanych terytoriów, co było mocno deklarowane w ubiegłym roku. Musi teraz podjąć decyzję co do swojej roli w przyszłości – mówi gen. Waldemar Skrzypczak.

– Siły rosyjskie prowadzą obecnie operacje zaczepne na kilku frontach w nadziei na przełamanie ukraińskiej obrony. Ofensywa już trwa, a Rosjanie skoncentrowali swoje działania na północy, w rejonie Awdijiwki, w celu okrążenia wojsk ukraińskich. W związku z tym, że armia Ukrainy przeszła do strategicznej operacji obronnej, Rosjanie przejęli inicjatywę zarówno strategiczną, jak i operacyjną na kilku wybranych kierunkach, postępując naprzód z umiarkowanym tempem – twierdzi gość Układu Otwartego.

Według analizy gen. Skrzypczaka sytuacja dla Ukrainy staje się coraz bardziej niekorzystna pod względem operacyjnym i strategicznym. Rosja odtworzyła odwody i wprowadza nowe armie. – To jest moim zdaniem wynik tego, że Rosjanie dzięki sporom w Kijowie uwierzyli w to, że mają szansę, aby dokonać przełomu i rozbić część wojsk ukraińskich. Jest to zła wiadomość dla Ukrainy i dla nas – dodaje.

Jak wygląda sytuacja na ukraińskim froncie? Jakie są nastroje wśród żołnierzy? Jak Ukraińcy przygotowują się na ofensywę armii rosyjskiej? Czy rosyjska ofensywa będzie skuteczna? Czego możemy się spodziewać w najbliższym czasie? Jak można bronić polskiej granicy? Całość rozmowy na kanale oraz platformach podcastowych.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.