Holandia przekaże Ukrainie samoloty F-16. Z czego wynika zmiana postawy Holendrów?
- Decyzja o przekazaniu samolotów F-16 Ukrainie jest przede wszystkim rezultatem jednego kluczowego wydarzenia w historii kraju, a mianowicie zestrzelenia nad wschodnią Ukrainą samolotu malezyjskich linii lotniczych MH17, w którym zginęło prawie 200 obywateli Holandii. Inwazja Rosji na Ukrainę zbiegła się z końcem procesu osób podejrzewanych o zestrzelenie tego samolotu - twierdzi Andrzej Pawluszek, dziennikarz mieszkający w Amsterdamie.
– Jesienią 2022 roku zapadł w tej sprawie wyrok, który wstrząsnął opinią publiczną. Zgodnie z orzeczeniem, osoby odpowiedzialne za zestrzelenie tego samolotu otrzymały broń z przyzwoleniem Putina. Holenderscy śledczy podczas konferencji prasowej poinformowali, że Putin wyraził zgodę na dostarczenie systemu ziemia-powietrze Buk, którym zestrzelono samolot. Ten wyrok zbiegł się w czasie z zaostrzeniem polityki holenderskiej wobec Rosji. Wcześniej bywało różnie – mówi Pawluszek.
Zdaniem gościa Układu Otwartego inwazja Rosji na Ukrainę w 2014 roku była szokiem, ale później ten szok zastąpił “business as usual”. Jak twierdzi Pawluszko holenderscy politycy i urzędnicy nadal utrzymywali regularne kontakty z Moskwą kilka lat po zestrzeleniu samolotu, mimo że Holandia pierwotnie deklarowała stanowcze zerwanie relacji z Rosją. Szczególnie, według niego, widoczne było to w kontekście negocjacji dotyczących Nord Stream 2, kiedy ministerstwa gospodarki i spraw zagranicznych kursowały między między Haga a Moskwą.
– Na początku roku 2022, gdy Rosja zaatakowała Ukrainę, Holandia nie przyłączyła się do działań na rzecz Ukrainy. Ministerstwo Spraw Zagranicznych czterokrotnie odmawiało udziału w konsultacjach unijnych dotyczących wprowadzenia sankcji wobec Rosji. Wówczas brakowało wyraźnej proukraińskiej postawy. Ta zmiana nastąpiła jesienią, kiedy ogłoszono wyrok w sprawie zestrzelenia samolotu, w którym udział brały służby rosyjskie. To główny powód obecnego zaangażowania Holandii w sprawy Ukrainy – mówi.
Holandia zdecydowała, że przekaże 42 samoloty F-16 Ukrainie. Z czego wynika to nastawienie rządu Holandii? Co się dzieje w holenderskiej polityce? Czy wojna na Ukrainie zmieniła relacje polsko-holenderskie? Jak Holandia może się zmienić po listopadowych wyborach? Całość rozmowy na kanale Układu Otwartego.
Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.